Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos azt mondta, hogy az egész világ küzd a járvánnyal, ezért napról-napra kiugró számok születnek, ez alól Magyarország sem kivétel. 4709 fővel emelkedett a diagnosztizált fertőzöttek száma, és átléptük a 100-as határt: az elmúlt napon 103 krónikus betegségben szenvedő ember halt meg a vírusban. Kevesen vannak, akiknél nincs alapbetegség, ez 5-7 százalékra tehető. Az elhunytak átlagéletkora: 76,1 év.
Jelenleg 5489 főt ápolnak kórházakban, 391 fő van lélegeztetőgépen. Célunk, hogy bírja a terhelést az egészségügyi ellátó rendszer, van elegendő ágy, nálunk csak Ausztriában és Németországban van több egy főre eső ágyból.
Az is cél, hogy ellaposítsuk a járványgörbét, ehhez csökkenteni kell a kontaktusok számát minden olyan színtéren, ahol találkozhatunk a vírussal.
Európában mindenhol romlanak az adatok, de sok szempontból nem összehasonlíthatóak. A WHO 1 millió főre vetíti az elhunytak létszámát, s ebben a listában az operatív törzs szerint a középmezőnyben vagyunk. Fertőzöttség szempontjából Belgium, Csehország, Franciaország és Spanyolország is megelőz minket.
Jövő héten újabb vakcinaszállítmány kerül terítésre az országban, a beszerzés folyamatos, bár számos nehézséggel küzd Magyarország, mert exporttilalmat vezetett be a vakcinára jópár ország. A négykomponensű, 100 ezer darab vakcina ezen héten már elérhető a háziorvosoknál.
Az országos tisztifőorvos kijelentette:
„Elérkezett az idő, hogy átütemezzük az elektív ellátásokat”.
Azok az ellátások, amelyek halaszthatóak, valószínűleg a mai napppal megjelenő rendelkezéssel átütemezhetőek lesznek. De csak azokat halasztják el, amelyek kifejezetten halaszthatóak, hogy melyek ezek, azt még tavasszal meghatározták a szakmai kollégiumok. Ami egészségkárosodással járhat, azokat nem szabad elhalasztani, mint például az onkológiai vagy szívműtéteket.
Újságírói kérdésre válaszolva elhangzott, hogy ahhoz is itt az idő, hogy szabaddá tegyék azokat az ágyakat, amelyek a halaszható műtétek miatt felszabadulnak. Az egészségügyi dolgozók fertőzöttségi aránya egyelőre alacsony, 3,3 százalék a járvány kezdete óta.
Az első napon a 00-05 óra közötti kijárási korlátozások miatt 19 esetben intézkedett a rendőrség, 4 figyelmeztetés, 8 helyszíni bírság, 7 esetben szabálysértési feljelentést tettek.
95 esetben a kereskedelmi üzletekben vagy más zárt helyeken szegék meg a védelmi intézkedések szabályait. A helyszíni bírságok értéke átlagosan 22 ezer forint volt, ami megfelel egy nagy bevásárlás összegének. A tömegközlekedési eszközökön is ellenőriznek, tegnap egy trolibuszon nem volt hajlandó egy férfi maszkot viselni, akit végül testi fenyítéssel tudtak csak elvezetni.
A Magyarországon átutazókra 51 esetben helyszíni bírságot vetettek ki. Az elmúlt 24 órában 4439 atósági házi karantént rendeltek el.