A lap szerint a világ legnagyobb sertéshústermelő és -fogyasztó országában, Kínában terjedő sertéspestisjárvány miatt óriási a termeléskiesés, az ország így importra szorul, a megnövekedett kereslet pedig kihat az élő sertés árára is.
Éder Tamás, a Magyar Hússzövetség elnöke szerint január óta a magyar élősertésárak is mintegy 35 százalékkal nőttek, vagyis ennyivel fizetnek többet a vágóhidak a disznókért a termelőknek.
A tőkehús 10-15 százalékkal drágult év eleje óta, a készítményeknél eddig csak néhány százalékos az emelkedés. Tehát nemsokára a fogyasztói árakban is meg kell jelennie a dárgulásnak, különben a veszteség miatt tönkremennének a húsüzemek.
Éder Tamás szerint a drágulás akár évekig is eltarthat, Kínában ugyanis továbbra sem sikerül megfékezni a sertéspestis terjedését. Magyarországon még csak vaddisznókban mutatták ki, de Romániában a határ közelében már több helyen is ki kellett irtani a sertésállományt a betegség miatt.
Magyarországon a sertéságazat nettó külkermérlege egyébként az elmúlt években negatívvá vált, vagyis pár éve az a jellemző, hogy több sertést és sertéshúst hozunk be, mint amennyit exportálni tudunk. (24.hu)