5p
Kissé hirtelen szakadt a nyakunkba a menekültválság, miközben a hozzá vezető okok hosszú évek alatt alakultak ki. Úgy néz ki, a slamasztikába legnagyobb mértékben a 8 éves hivatalának végéhez közelítő,ilyenkor hagyományosan béna kacsaként funkcionáló amerikai elnök rántott minket, de eddig az ügy európai kezelése is igen ügyetlenre sikerült .

 

EPA/SEBASTIEN NOGIER

Miért most?

Önmagában teljesen indokolatlan lenne, hogy 2015-ben meneküljön hazájából annyi ember, hisz egy olyan korszakba értünk, amikor a korábban reménytelenül szegény országok sokat fejlődtek, az életkörülmények világszerte javulnak. Ha megnézzük, kik a menekültek, látjuk, hogy nem is ezekből a térségekből jönnek. Zömük egy jól körülhatárolható területről érkezik, ezen belül néhány arab országból és Afganisztánból (a koszovóiak már lenyugodtak, az úgy tűnik, az embercsempészek egyszeri ügylete volt egy alapos hisztériakeltéssel).

Nos, a terület nem véletlen. Egytől egyig olyan országokról van szó, ahol diktatúrák működtek, és ezeket vagy a nép, vagy más hatalmak megdöntötték. Utánuk viszont se a nép, sem a külső hatalmak nem tudtak rendet tartani, káosz alakult ki, és elképesztően brutális csoportok kezébe került a hatalom, és így több millió ember került közvetlen életveszélybe. Ennek pedig már a fele sem tréfa, erre nem mondhatjuk, hogy a munkahelyeinket akarják elvenni.

Káosz jött

A folyamat a hidegháború végéig nyúlik vissza, amikor Amerika először támogatott szélsőséges csoportokat Oszama bin Laden és követői személyében, hogy megizzasszák a Szovjetuniót Afganisztánban. Sikerült is nekik, aztán a zavaros és veszélyes szövetséges ellenük is fordult, gondolván, ha ilyen egyszerűen összedőlt az egyik szuperhatalom, akkor majd összedöntik a másikat is. Meg is próbálták 2001 szeptember 11-én, nem jött össze nekik, Amerika megszállta Afganisztánt, bin Ladent pedig végül levadászták.

Bush elnök azonban itt nem állt meg: Amerika régi ellenségét, az iraki Szaddam Husszeint is megdöntötte. Hamar kiderült viszont, hogy sem Afganisztán, sem Irak nem úgy működik, mint a 2. világháborúban legyőzött ellenségek, Németország és Japán, ahol rövid idő alatt sikerült prosperáló gazdaságot és társadalmat létrehozni. A most szabaddá vált országok nem tudtak élni a lehetőséggel, káoszba süllyedtek, és ilyen körülmények közt a 2008-ban megválasztott amerikai elnök a kivonulás mellett döntött, magára hagyva a káoszba süllyedt országok lakosságát.

Ezt tetézte az arab tavasz, melynek során Tunéziában és Egyiptomban a nép megdöntötte diktátorait, ugyanez Líbiában már csak NATO segítséggel ment, Szíriában még úgy sem. A forradalom után több országban bizonytalanság jött, Líbia teljes káoszba süllyedt, Szíriában pedig Aszad elnök azóta is tartja magát az ország egy részében, miközben más részein az immár állami szinten korlátlanul gyilkoló és embereket megkínzó képződmény, az Iszlám Állam garázdálkodik. A szélsőségesek mindegyik káoszba süllyedt országban randalíroznak, és immár a lakosság legszélesebb rétegeinek élete van veszélyben, teljesen érthető, hogy útra kelnek. És hová máshová mehetnének, mint a nyugodt, jólétben élő, az utóbbi évtizedekben toleranciájáról híres Európába? Amerikától, Ausztráliától egy óceán választja el őket, azokon mégsem lehet átkelni egy lélekvesztővel, mint a Földközi-tengeren.

Kéne a békefenntartás

Amerikának azok után, hogy több helyen beavatkozott, nem lett volna szabad magára hagyni a térséget, márcsak saját maga miatt sem: szeptember 11. is az először magára hagyott Afganisztán következménye lett, hisz ott épülhetett ki a terroristák bázisa. Obama elnök pedig jól láthatóan megrémült az elődje által indított beavatkozástól, és a közvéleménynek is engedve mindenhonnan kivonult. Az iszlám államot csak bombázza, azt nem kockáztatná, hogy a katonáinak lefejezéséről vagy élve megsütéséről keringő videók sokkolják otthon a közvéleményt.

Persze már rég nem a világ egyetlen szuperhatalmának feladata lenne ezeket a kríziseket kezelni, melyek sokkal komolyabbak annál, minthogy egy-egy ország belügyei maradnának. A világ nagyobbik részének, célszerűen az ENSZ-nek, már rég létre kellett volna hozni egy kvázi világrendőrséget, ami ilyen helyzetekben bevethető. Nyilván a legfőbb katonai ereje Amerika lenne, de azért ha beszállna több tucat ország, köztük a nagyok, igen hatékony lehetne, persze áldozatok mindig lennének.

Összekaphatnánk magunk

A menekültek célját képező Európa ilyesmire önmagában nem képes (sajnos), nem tud katonai szuperhatalomként funkcionálni. Viszont ami a nagyobb baj, hogy eddig nem sikerült egy gyors, hatékony tervet kidolgozni a válság kezelésére, kezdve a határőrizettől, az emberkereskedelem felszámolásán át a menekültek elhelyezéséig. Így a tagországok egymást vádolják, és mindegyik egyedileg próbál tüzet oltani, ki ahogy tud.

Most kellene ebben a sokkal komolyabb ügyben úgy brillíroznia Merkelnek, Junckernek és Donald Tusknak, mint a görög válság legdrámaibb napjaiban. Amerikára másfél évig hiába várunk: a béna kacsa már semmibe nem fog belekezdeni (hacsak megint rá nem döntik az ajtót, mint 14 éve), az már az új elnökre marad.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG