5p

Lényegében elfogyott az idő, hiszen pontosan egy hét múlva választásokat tartanak az Egyesült Államokban. Bár az elnöki székről most nem lesz döntés, a tét így is jelentős. Melyik párt áll nyerésre? Mit hozhat mindez? Most kiderül.

Helyzetjelentésünket és esélylatolgatásunkat elsőként a legfontosabb kérdés megválaszolásával kezdenénk: pontosan miről is voksolnak majd az amerikaiak?

Az országban félidős választások lesznek, amely azt jelenti, hogy a 435 képviselőházi hely mindegyike, valamint a száz szenátusi hely nagyjából harmada keres majd új gazdát.

A képviselőházban jelenleg 220 demokrata és 212 republikánus képviselő ül, míg három hely üres. A szenátus esetében a helyzet sokkal kiegyensúlyozottabb, hiszen a helyek megoszlása 50-50 a két párt között, a döntő szavazatot Joe Biden alelnöke, Kamala Harris jelenti – ez persze a gyakorlatban nyilvánvalóan demokrata többséget jelent.

Hogy állnak a választások előtt a pártok?

A CBS News vasárnap közzétett modellje szerint a republikánusok készen állnak arra, hogy átvegyék az irányítást a képviselőház felett, mivel a párt visszaszerezte a vezetést egyes kiemelten fontos versenyekben néhány nappal azelőtt, hogy az amerikaiak november 8-án leadják szavazataikat. Ugyanakkor a várt 15 mandátumos republikánus előny szűkülhet, hogyha a demokraták utolsó nagy erőfeszítésével a héten még sikerül minél több fiatal szavazót megmozgatni és voksolásra bírni.

A FiveThirtyEight a közvélemény-kutatók előrejelzését összesítve jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a republikánusok valahol 220 és 240 hely köztit szerezhetnek meg, míg a demokraták esetében a 218 és 222 hely közti intervallum tűnik a legvalószínűbbnek – azaz gyakorlatilag kimondható, hogy nagy meglepetést jelentene, hogyha a képviselőházban nem republikánus többség lenne.

A szenátus esetében a zászló továbbra is a demokraták javára áll, ugyanis a legfrissebb adatok szerint 52-48 arányban elviszik majd a felsőházat: azonban a különbség itt is csökkent az elmúlt hónapokban, így mindenképpen szoros verseny várható majd a választások után.

Fontos szavazás előtt áll Amerika. Fotó: Depositphotos
Fontos szavazás előtt áll Amerika. Fotó: Depositphotos

Az inflációról szól a választási hajrá

Az tehát nyilvánvaló, hogy a demokraták az elmúlt hetekben sokat veszítettek a lendületükből, mivel a legfrissebb adatok azt mutatták, hogy az évtizedek óta nem látott inflációs probléma nem javult igazán, sőt, egyes termékcsoportoknál annak is fennáll a veszélye, hogy tovább romlik a helyzet. Ez pedig felerősítette a közelgő recesszióval kapcsolatos félelmeket.

Azt, hogy az infláció a választás központi témája, az ABC News és az Ipsos vasárnap közzétett közvélemény-kutatásai is megerősítik;

az amerikaiak mintegy fele a gazdaságot és az inflációt tartja a két legfontosabb kérdésnek a félidős választások előtt, megelőzve az abortuszjogokat és a fegyveres erőszakot. 

Mindez a két párt szempontjából igazán azért érdekes, mert mind a fegyveres erőszak, mind az abortuszkérdés hagyományos demokrata témák. Annak ellenére azonban, hogy a republikánus többségű Legfelsőbb Bíróság (SCOTUS) idén helyezte hatályon kívül a terhességmegszakítási jogalkotási precedensként szolgáló ’Roe v. Wade’ bírósági döntést, a kormányzó pártnak nem sikerült érdemben rajta maradnia a témán, és valódi előnyt kovácsolni az egyébként a társadalom jelentős része által ellenzett SCOTUS-döntésből.

Ehhez hasonló a helyzet fegyverkérdésben is, hiszen több lövöldözés is történt az Egyesült Államokban az elmúlt hónapokban, ám a kormányzati fellépés hagyott kívánnivalót maga után, és kevés valódi eredményt sikerült elérni, ez pedig sok fegyverellenes amerikait kiábrándított.

Ezzel szemben a republikánusoknak két szempontból is könnyű dolga van, egyrészt az árak emelkedésért hagyományosan mindig a mindenkori kormányt okolja a lakosság, és annak megítélése romlik, ráadásul a mostani infláció nagyban köthető a Biden hatalomra kerülése utáni gazdaságélénkítő pénzosztáshoz, amelyet közgazdászok a mai napig is az infláció egyik okaként látnak.

Ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk, Kenneth McLaughlin, a New York-i Hunter College közgazdászprofesszora így fogalmazott ezzel kapcsolatban:

minden kormányzati kiadás esetében a finanszírozás oda fut ki, hogy annak árát az adókon keresztül fizetjük meg. Tudható volt, hogy a jövőben vagy adóemelésre, vagy inflációra lehet számítani, és Amerika most olyan inflációtól szenved, amely közvetlenül kapcsolódik a Covid miatt bevezetett gazdasági ösztönzőkhöz.

Menteni a menthetőt

Mindezt látva tehát nem maradt más a demokraták részéről, mint menteni, amit lehet, és úgy tűnik, hogy ezt már a párt vezetése is érzékelte, hiszen Joe Biden elnöki támogatása és megjelenései mellett például bevetették Barack Obama, még mindig igen népszerű volt amerikai elnököt is.

Az igazi mentőöv azonban mégsem a párt valamely döntése miatt pottyanhatott a demokraták ölébe, hanem egy Trump-hívő, összeesküvés-elméleteket posztolgató férfi támadása miatt: a CNN cikke szerint a 42 éves David DePape betört Nancy Pelosi demokrata házelnök otthonába, és egy kalapáccsal megtámadta a nő férjét, miközben azt kérdezgette, hogy „hol van Nancy?”.

Ez, az egyébként tényleg meghökkentő támadás pedig hirtelen sok amerikai eszébe juttatta azt, hogy hogyan is működött a demokrácia a legutóbbi republikánus elnökség alatt. Az már más kérdés, hogy lehet, hogy ez a támadás túl későn történt ahhoz, hogy megmentse a Demokrata Pártot az igen csúnyának ígérkező választási vereségtől.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG