5p

Lényegében elfogyott az idő, hiszen pontosan egy hét múlva választásokat tartanak az Egyesült Államokban. Bár az elnöki székről most nem lesz döntés, a tét így is jelentős. Melyik párt áll nyerésre? Mit hozhat mindez? Most kiderül.

Helyzetjelentésünket és esélylatolgatásunkat elsőként a legfontosabb kérdés megválaszolásával kezdenénk: pontosan miről is voksolnak majd az amerikaiak?

Az országban félidős választások lesznek, amely azt jelenti, hogy a 435 képviselőházi hely mindegyike, valamint a száz szenátusi hely nagyjából harmada keres majd új gazdát.

A képviselőházban jelenleg 220 demokrata és 212 republikánus képviselő ül, míg három hely üres. A szenátus esetében a helyzet sokkal kiegyensúlyozottabb, hiszen a helyek megoszlása 50-50 a két párt között, a döntő szavazatot Joe Biden alelnöke, Kamala Harris jelenti – ez persze a gyakorlatban nyilvánvalóan demokrata többséget jelent.

Hogy állnak a választások előtt a pártok?

A CBS News vasárnap közzétett modellje szerint a republikánusok készen állnak arra, hogy átvegyék az irányítást a képviselőház felett, mivel a párt visszaszerezte a vezetést egyes kiemelten fontos versenyekben néhány nappal azelőtt, hogy az amerikaiak november 8-án leadják szavazataikat. Ugyanakkor a várt 15 mandátumos republikánus előny szűkülhet, hogyha a demokraták utolsó nagy erőfeszítésével a héten még sikerül minél több fiatal szavazót megmozgatni és voksolásra bírni.

A FiveThirtyEight a közvélemény-kutatók előrejelzését összesítve jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a republikánusok valahol 220 és 240 hely köztit szerezhetnek meg, míg a demokraták esetében a 218 és 222 hely közti intervallum tűnik a legvalószínűbbnek – azaz gyakorlatilag kimondható, hogy nagy meglepetést jelentene, hogyha a képviselőházban nem republikánus többség lenne.

A szenátus esetében a zászló továbbra is a demokraták javára áll, ugyanis a legfrissebb adatok szerint 52-48 arányban elviszik majd a felsőházat: azonban a különbség itt is csökkent az elmúlt hónapokban, így mindenképpen szoros verseny várható majd a választások után.

Fontos szavazás előtt áll Amerika. Fotó: Depositphotos
Fontos szavazás előtt áll Amerika. Fotó: Depositphotos

Az inflációról szól a választási hajrá

Az tehát nyilvánvaló, hogy a demokraták az elmúlt hetekben sokat veszítettek a lendületükből, mivel a legfrissebb adatok azt mutatták, hogy az évtizedek óta nem látott inflációs probléma nem javult igazán, sőt, egyes termékcsoportoknál annak is fennáll a veszélye, hogy tovább romlik a helyzet. Ez pedig felerősítette a közelgő recesszióval kapcsolatos félelmeket.

Azt, hogy az infláció a választás központi témája, az ABC News és az Ipsos vasárnap közzétett közvélemény-kutatásai is megerősítik;

az amerikaiak mintegy fele a gazdaságot és az inflációt tartja a két legfontosabb kérdésnek a félidős választások előtt, megelőzve az abortuszjogokat és a fegyveres erőszakot. 

Mindez a két párt szempontjából igazán azért érdekes, mert mind a fegyveres erőszak, mind az abortuszkérdés hagyományos demokrata témák. Annak ellenére azonban, hogy a republikánus többségű Legfelsőbb Bíróság (SCOTUS) idén helyezte hatályon kívül a terhességmegszakítási jogalkotási precedensként szolgáló ’Roe v. Wade’ bírósági döntést, a kormányzó pártnak nem sikerült érdemben rajta maradnia a témán, és valódi előnyt kovácsolni az egyébként a társadalom jelentős része által ellenzett SCOTUS-döntésből.

Ehhez hasonló a helyzet fegyverkérdésben is, hiszen több lövöldözés is történt az Egyesült Államokban az elmúlt hónapokban, ám a kormányzati fellépés hagyott kívánnivalót maga után, és kevés valódi eredményt sikerült elérni, ez pedig sok fegyverellenes amerikait kiábrándított.

Ezzel szemben a republikánusoknak két szempontból is könnyű dolga van, egyrészt az árak emelkedésért hagyományosan mindig a mindenkori kormányt okolja a lakosság, és annak megítélése romlik, ráadásul a mostani infláció nagyban köthető a Biden hatalomra kerülése utáni gazdaságélénkítő pénzosztáshoz, amelyet közgazdászok a mai napig is az infláció egyik okaként látnak.

Ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk, Kenneth McLaughlin, a New York-i Hunter College közgazdászprofesszora így fogalmazott ezzel kapcsolatban:

minden kormányzati kiadás esetében a finanszírozás oda fut ki, hogy annak árát az adókon keresztül fizetjük meg. Tudható volt, hogy a jövőben vagy adóemelésre, vagy inflációra lehet számítani, és Amerika most olyan inflációtól szenved, amely közvetlenül kapcsolódik a Covid miatt bevezetett gazdasági ösztönzőkhöz.

Menteni a menthetőt

Mindezt látva tehát nem maradt más a demokraták részéről, mint menteni, amit lehet, és úgy tűnik, hogy ezt már a párt vezetése is érzékelte, hiszen Joe Biden elnöki támogatása és megjelenései mellett például bevetették Barack Obama, még mindig igen népszerű volt amerikai elnököt is.

Az igazi mentőöv azonban mégsem a párt valamely döntése miatt pottyanhatott a demokraták ölébe, hanem egy Trump-hívő, összeesküvés-elméleteket posztolgató férfi támadása miatt: a CNN cikke szerint a 42 éves David DePape betört Nancy Pelosi demokrata házelnök otthonába, és egy kalapáccsal megtámadta a nő férjét, miközben azt kérdezgette, hogy „hol van Nancy?”.

Ez, az egyébként tényleg meghökkentő támadás pedig hirtelen sok amerikai eszébe juttatta azt, hogy hogyan is működött a demokrácia a legutóbbi republikánus elnökség alatt. Az már más kérdés, hogy lehet, hogy ez a támadás túl későn történt ahhoz, hogy megmentse a Demokrata Pártot az igen csúnyának ígérkező választási vereségtől.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG