A Gáza legnagyobb városában élő palesztinok beszámolója szerint jól hallható, ahogy az izraeli hadsereg tankjai és más járművei több irányból közelednek a település központja felé – jelentette az AP hírügynökség. Ennek hatására felgyorsult a civilek menekülése a hadszíntérré vált városból. Vízből és élelmiszerből továbbra is hiány van.
Az izraeli hadsereg nem részletezi, hogyan mozognak a csapatai, az összecsapások a város legnagyobb kórházától, a Shifától kevesebb mint egy kilométerre zajlanak. Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy a Hamász központi parancsnoksága az intézményben és az alatt van, az ott rejtőzködők pajzsként használják a kórházat. A terrorszervezet és a kórház személyzete tagadja ezt a vádat.
A Shifa a palesztin civilek szenvedésének szimbóluma a háborúban. Mint a többi egészségügyi intézményt, ezt is elárasztottak a sebesültek, akiket nem tudnak megfelelően ellátni, mert nincs áramszolgáltatás és kifutottak az egészségügyi eszközökből. Több tíz ezer, otthonából elmenekült ember próbál menedéket keresni a létesítményben és környékén. A Gázai övezet 2,3 milliós lakosságának 70 százaléka elhagyta otthonát a háború kezdete óta, az északról menekülők száma egyre növekszik.
A világ leggazdagabb országait tömörítő G7 külügyminiszterei Japánban tartott találkozójukon kormányaik nevében ismét elítélték a Hamászt és elismerték Izrael jogát az önvédelemre. Ugyanakkor úgy vélik, lehetőséget kell biztosítani a víz, az élelmiszer, a gyógyszerek és az üzemanyag humanitárius célú eljuttatására a rászoruló civileknek.
Benny Gantz ellenzéki izraeli politikus, a háborús kabinet tagja azt mondta: nincs korlátja annak, meddig tarthat a háború. Elismerte, hogy az izraeli vezetés egyelőre nem alakította ki álláspontját arról, milyen rendszert vezessenek be a Gázai övezetben, miután "kigyomlálták" onnan a Hamászt. Úgy véli, szükség lehet izraeli biztonsági jelenlétre a harcok befejezése után.