Decemberben 786 milliárd forinttal, 1140 milliárdra csökkent a költségvetés jegybanki betétállománya. Most többet hagytak a kasszában, mint 2015-ben: akkor egyetlen hónap alatt 1406 milliárddal apadt az állomány, a 2016-os adat így 480,5 milliárddal meghaladta az egy évvel korábbit az MNB statisztikai mérlegének előzetes adatai alapján.
Így állunk a külfölddel szemben
A jegybank külföldi követelései decemberben 241,1, egy év alatt 1633,3 milliárd forinttal csökkentek, és 8212,6 milliárdnak megfelelő összeget tettek ki. Jelentésében az MNB főként a lakossági devizahitelek elszámolásához és forintosításához kapcsolódó-, valamint a forint likviditást nyújtó swap ügyletek átlagos állományának mérséklődésével magyarázta a külföldi követelések decemberi csökkenését, amelyet mérsékelt az EU-tól érkező transzferek tartaléknövelő hatása.
A külföldi tartozások decemberben 46,4 milliárd forinttal csökkentek ugyan, de a múlt év egésze során 284,8 milliárddal nőttek, így az év végén 837 milliárd forintot tettek ki.
Lazítás nem szokványos módra
A jelentés beszámol arról is, hogy decemberben nőtt a bankrendszer forintlikviditása, ami elsősorban az egynapos betétek átlagállományának 285,1 milliárdos növekedésében tükröződött. Ugyanakkor az MNB irányadó eszközének tekintett három hónapos futamidejű betétek átlagos állománya 187,2 milliárd forinttal csökkent, a múlt év utolsó hónapjában.
A bankrendszer MNB-nél vezetett bankszámláinak átlagos egyenlege az előző hónapnál kisebb mértékben, 6 milliárd forinttal haladta meg a tartalékkötelezettség 173,7 milliárd forintos összegét. A számlaállomány a november végi 350,5 milliárdról jelentősen csökkent, mert a monetáris kondíciók nem hagyományos eszközökkel történő enyhítése keretében decemberben lépett életbe a kötelező tartalékráta csökkentése.
Így lazít az MNB Az MNB monetáris tanácsa szeptember 20-án döntött az idei negyedik negyedév háromhónapos betéti tenderein érvényes mennyiségi korlátról, aminek értelmében az októberi, a novemberi és a decemberi betételhelyezések összege nem haladhatja meg a 900 milliárd forintot. A háromhónapos betét mennyiségi korlátozása hatékonyan támogatta 2016 negyedik negyedévében a bankközi piacok élénkülését, és így hozzájárult a monetáris kondíciók célzott, nem-konvencionális eszközökkel történő lazításához - írta az MNB. Ezekről itt írtunk alaposabban >> Felidézték, a jegybank keddi döntése értelmében 2017. első negyedévének végére a háromhónapos betét állománya 750 milliárd forintra csökken. |