A Kilauea tűzhányó megszilárdult lávaömlenyén áll egy helybeli a hawaii-szigeti Pahoa város Leilani lakónegyedének egyik útján 2018. május 11-én. Forrás: MTI/AP/Jae C. Hong |
A Nagy Szigeten található geotermikus erőművet veszélyezteti a lávafolyás, a 35 megawattos állami erőmű a sziget áramellátásnak 25 százalékáért felel. A helyi hatóságok szerint ugyanakkor nincs szó közvetlen veszélyről, az erőművet ráadásul a Kilauea kitörésének első napján azonnal lezárták, sőt, a környéket kiürítették, még mielőtt az utak is járhatatlanná váltak volna.
A lávahasadékokból kiáramló magma lassan araszol az erőmű felé, szerdára virradó éjjel lángra is lobbantotta az erőmű területén lévő egyik raktárépületet. A kora esti órákban a tűzhányó kráteréből újabb magmahullám tört a magasba. A vulkán úgy fest, mint egy folyamatosan működő szökőkút, "csak" a víz helyett vöröslő olvadt kőzet emelkedik a magasba. A Hawaii Vulkáni Obszervatórium (HVO) esti jelentése szerint a sziget jó részén az égboltot a vulkánból kilövellt hamu borítja.
Nem csak a láva veszélyes
Az erőműtől alig öt-hat kilométernyire folyamatosan ömlik az óceánba a láva, amely a tengervízzel érintkezve akár halált is okozható gázokat "eredményez". A környéken szúrós szagú kéndioxid terjeng. A parti őrség már a hétvégén bejelentette: az óceán a lávaömléstől számított 300 méteren belül nem megközelíthető. A Kilauea tombolásáról korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>
Javítás: Természetesen tudjuk, hogy az erőművek megawatt-energiát termelnek. Nálunk is csak emberek dolgoznak. A hibáért elnézést kérünk.