4p
Nyugat-Európa ellenkezése és Washington támogatása mellett Ukrajna közelebb araszol a NATO-hoz. Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy nukleáris fegyvereket telepítsen a Krímbe - a szállító rakétákat pedig már fölszerelték. A krími válság közelebb hozta egymáshoz katonailag Kazahsztánt és Ukrajnát.

Ukrajna "tömbön kívüli" státusának feladásáról és a NATO-csatlakozáshoz vezető út megkezdéséről döntött december 23-án a kijevi parlament. A törvényt Porosenko államfő arra hivatkozva nyújtotta be a parlamentben, hogy "az Ukrajnával szembeni orosz agresszió" és "a Krím törvénytelen elfoglalása" miatt nem tartható az ország tömbön kívülisége. A tömbön kívüliséget Ukrajna egy 2010-ben, a februárban a kijevi tüntetések hatására elmenekült, majd a parlament által elmozdított Janukovics exelnök által kihirdetett törvényben vállalta.

Mivel ez ez nyilvánvaló eszkalációja az amúgy is feszült helyzetnek keleti szomszédunknál, Berlin és Párizs korábban óvta Kijevet ezen lépés megtételétől. De a keményvonalas republikánusok által szorongatott Obama adminisztrációnak nem voltak ilyen fenntartásai. Marie Harf külügyi szóvivő kifejtette, hogy a NATO ajtaja nyitott azon országok előtt, amelyek az Euro-Atlanti tér biztonságához szeretnének hozzájárulni. A döntés csupán Ukrajnára és a NATO-ra tartozik - tette hozzá. Másszóval Washington szerint Moszkvának nincs beleszólása abba, hogy NATO tankokat és repülőket telepítene a határaihoz.

Moszkva új katonai doktrínája

Moszkva dühösen reagált és Lavrov, az orosz diplomácia vezetője kijelentette: már maga az elképzelés, hogy Kijev a NATO-ba törekszik, nemcsak az ukrán népre, - amely nem egységes ebben a kérdésben, - hanem az európai biztonságra is veszélyes. Lavrov ugyanakkor azt is közölte: meggyőződése, hogy Ukrajna, mint szövetséges állam, nem veszett el Oroszország számára. "Nem lehet elválasztani Oroszországot és Ukrajnát" - mondta, a két ország közös történelmére, gazdasági, földrajzi, kulturális és lakossági kapcsolataira hivatkozva.

Moszkva korábban többször is arra szólította fel Ukrajnát, hogy tartsa fent semlegességét, és maradjon távol a NATO-tól. A kijevi bejelentés nem maradt tetteleges válasz nélkül, és december 26-án Putyin elnök jóváhagyta Oroszország új katonai doktrínáját. A dokumentum a NATO terjeszkedését az Oroszország biztonságát fenyegető legfontosabb kockázatok között említi. Az új doktrína szerint a NATO támadófegyvereket helyezett az orosz határ közelébe, ami veszélyt jelent Oroszországra, akárcsak a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszer.  Oroszország immár kiterjeszti a jogot a nukleáris fegyverek bevetésére a nem atomhatalmak ellen is, ha azok Oroszország fennmaradását fenyegetik. Ezt Ukrajna is potenciális fenyegetésként értelmezheti. Mintegy alátámasztva eltökéltségét, alig pár órával az új doktrína kihirdetése előtt Moszkva RS-24 Yars típusú interkontinentális ballisztikus rakétát tesztelt.

Feszült nukleáris szembenállás

Philip Breedlove európai NATO-főparancsnok már november közepén közölte, hogy Moszkva nukleáris robbanófejek hordozására alkalmas rakétákat telepít a Krím félszigetre.  Hozzátette, hogy a NATO nem tudja megerősíteni, hogy konkréten a robbanófejek már a régióban vannak-e, de a fegyver szállítóeszközeit már installálták. December 17-én pedig egy vezető amerikai külügyi tisztviselő óvta Moszkvát attól, hogy nukleáris fegyvereket telepítsen a félszigetre. Ha ez megtörténik, akkor arra Washington és szövetségesei választ fognak adni - tette hozzá.

Lavrov szerint viszont Moszkvának minden joga megvan ahhoz, hogy a félszigeten tároljon nukleáris fegyvereket. Szerinte márciustól a Krím félsziget része lett egy olyan államnak, amely jogszerűen tulajdonol atomfegyvereket az Atomsorompó Szerződés (NPT) szerint.

Bizonyára a fentiekkel összefüggésben az ukrán állami vasúttársaság december 27-én jelentette be, hogy nem meghatározott „biztonsági okokból” leállítja a személy és teherszállítást a Krím félszigetre. Az állami Ukrenergo pedig az áramszállítást állíttatta le.

Kérdőjelek az Eurázsiai Gazdasági Unió kapcsán

A rubel válsága és a növekvő regionális feszültség óhatatlanul kihat a tervezett, Moszkva által vezetett Unióra is. Ez január 1-el indul, az EU-hoz hasonló közös intézményekkel Oroszország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Örményország és Kirgizisztán részvételével.

De az orosz-ukrán feszültség új dimenzióba helyezte az együttműködést és a jelentős orosz kisebbséggel rendelkező Kazahsztán felettébb ideges, hogy a jövőben a kazah területi épség is megkérdőjeleződhet. Ezért Nazarbajev kazah elnök december 22-én Kijevbe látogatott és katonai együttműködésről írt alá szerződést. A nyilvánosság előtt „szervezett polgárháborúról” beszélt Kelet-Ukrajna kapcsán és szintén Moszkvának címezve üzenetét a „nemzetközi jog megsértését” emelte ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG