Donald Trump bejelenti, hogy beszáll a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltségéért folytatott küzdelembe. (MTI/EPA/Justin Lane) |
Az Republikánus Párt elnökjelölt-aspiránsának kitiltásáért indított felhívást szerdáig 568 ezren írták alá. A brit törvények alapján a parlamentben tárgyalási időt kell biztosítani minden olyan közérdekű petíciónak, amelyet legalább 100 ezer brit állampolgár hitelesen aláír. A kezdeményezésről január 18-án tartanak vitát a képviselők.
Mindenkit felidegesített
A mostani petíció Trumpnak a muszlimokkal kapcsolatos közelmúltbeli megnyilvánulásai után indult. Nagy-Britanniában mindenekelőtt az a kijelentése keltett hangos felháborodást, hogy London egyes városnegyedeibe a rendőrök sem mernek bemenni, mert félnek a helyi radikális muszlim közösségektől. Trump botrányos kampányvideóját itt elemeztük bővebben! >>>
A felháborodás mértékét jelezte, hogy az ügyben a kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai is megszólaltak.
Még Cameron is elítélte
David Cameron brit miniszterelnök az alsóházban felszólalva december közepén megosztónak és ostobának nevezte Trump kijelentését, hozzátéve, hogy amit az amerikai milliárdos mondott, az nem is igaz. A napirendre vétel egyébként nem jelenti, hogy szavazás is lesz a témáról, mivel a kitiltásokról csak a belügyminiszter dönthet.
Boris Johnson, London polgármestere kijelentette: ő csak azért nem megy be New York egyes városnegyedeibe, mert valós a kockázata annak, hogy ott összefut Donald Trumppal.