Ahogy azt már korábban írtuk, júniusban is negatív tartományban maradt az infláció, a fogyasztói árak 0,2 százalékkal csökkentek ebben az időszakban. Több elemző is hasonló eredményre számított.
Hiába emeljük a béreket?
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint a legnagyobb meglepetést az élelmiszerárak visszaesése okozta, ezekért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni az előző évhez képest. A maginfláció ugyanakkor 1,2 százalékra csökkent az előző havi 1,3 százalékról, ami azt mutatja, hogy ugyan emelkednek a reálbérek, de ezek egyelőre még nem gyakorolnak nyomást az inflációra.
Suppan Gergely szerint a tartósan alacsony üzemanyagárak és a bázishatások miatt a következő hónapban is nulla százalék alatt maradhat az infláció, őszre azonban 1,5, év végére pedig – a dohánytermékek tervezett jövedéki adó emelése miatt – a 2 százalékot is elérheti az infláció. Ezzel az idei évre 0,7 százalékra számít a Takarékbank elemzője. A jegybanki cél azonban 2018-ig csak távoli álom marad.
Azért erre lehetett készülni
Ürmössy Gergelyt, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjét sem érte meglepetésként az adat, megegyezett előrejelzésükkel. Ugyanakkor megjegyezte: a szolgáltatások 1,6 százalékkal drágultak júniusban, ami az elmúlt évek dinamikájához képest lanyhának mondható, azonban ha előretekintünk, akkor várhatóan ez a csoport lesz az egyik, ami gyorsulásnak indul a nem túl távoli jövőben a belső kereslet jelentős erősödése miatt.
Az elemző szerint júliusban még marad a negatív inflációs ráta, augusztusban viszont már pozitívra fordulhat a mutató és gyorsulás jöhet az utolsó negyedévben. Decemberben elérheti a 2 százalékot. Idén pedig átlagosan 0,6%, jövőre 2% lehet az infláció.