Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
A KSH adatai szerint a kivitel értéke ez év januárjában 1890 milliárd forint (6,5 milliárd euró), a behozatalé 1793 milliárd forint (6,1 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 97 milliárd forintot (316 millió eurót) tett ki, 13 milliárd forinttal (41 millió euróval) kevesebbet, mint 2012 januárjában.
2013 első hónapjában a kivitel forintban mért árszínvonala 2,3, a behozatalé 3,9%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 1,7%-kal javult. A forint a dollárhoz viszonyítva 7,2, míg az euróhoz képest mintegy 4,5%-kal értékelődött fel.
Nem ment a mobiltelefon és a tévé
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene némileg, a behozatalé 1,7%-kal maradt el a 2012. januári szinttől. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék – ezen belül a mobiltelefon és televízió és ezek alkatrészei – exportvolumenének jelentős visszaesése az év első hónapjában is folytatódott. A villamos gép, készülék és műszer, valamint az általános rendeltetésű ipari gép kivitelének és behozatalának volumene bázisérték körül alakult, a közúti jármű exportvolumene viszont több mint ötödével nőtt.
Amit vittek: feldolgozott termékek, gyógyszerek, vas és acél
A feldolgozott termékek export- és importvolumene közel azonos mértékben, 4,6, illetve 4,9%-kal haladta meg 2012 januárjának szintjét. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének volumene dinamikusan bővült, ugyanakkor behozatala nem érte el a bázisszintet. A szakmai, tudományos ellenőrző műszer, a vas és acél, továbbá a fémtermék importvolumene, illetve a gumigyártmány és a színesfém exportvolumene számottevően nőtt.
Az energiahordozók behozatalának volumene – a forintárak 8,5%-os csökkenése mellett – ötödével volt több tavaly januárhoz viszonyítva. A növekedést elsősorban a kőolaj és kőolajtermék import-volumenének – elszámolás-technikai okok miatt bekövetkezett – másfélszeres bővülése okozta. A természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene közel tizedével maradt el az előző év januári szinttől.
A gyenge kukoricatermés intézte el az élelmiszerexportot
2013. januárban az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,1, az importé 1,1%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A kivitelben jelentős részarányt képviselő gabona és gabonakészítmény volumene kétötödével esett vissza a 2012. évi rossz kukoricatermés miatt. Ezt csak részben tudta ellensúlyozni az állati takarmányok, a hús és húskészítmény, a tejtermék és tojás és a kávé, tea, kakaó, fűszer kivitelének kétszámjegyű bővülése.
Az unión kívül az energiahordozók borították a mérleget
2013. januárban az Európai Unióba irányuló kivitel és behozatal volumene – csaknem azonos mértékben – 1,3, illetve 1,2%-kal volt több, mint előző év januárjában. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 11 milliárd forinttal javult.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene szinte nem változott, az importé 7,6%-kal bővült az egy évvel ezelőttihez képest. Ezt főként az energiahordozók behozatalának alakulása befolyásolta. A külkereskedelmi mérleg hiánya 180 milliárd forint volt, 23 milliárd forinttal több, mint 2012. januárban.