Az elmúlt egy évben kétszer nem volt 50 pont felett az index, ami arányaiban kedvezőbb a 2011. május – 2012. áprilisa között eltelt évhez képest, de akkor az ötből négy szűkülő hónap 2011 végén koncentrálódott, szemben a mostani töredezett mintázattal.

Az április havi index 3,8 százalékponttal alacsonyabb a márciusi értéknél (55,5). Április összességében némileg átlagon aluli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; az áprilisoké 51,7), és a mostani érték ezzel megegyezik - közölte a Privátbankárral a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A Beszerzési Menedzser Index komponensei a termelési mennyiség, az új rendelések indexe, a szállítási átfutási idő, a vásárolt készletek, és a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban.
A termelési mennyiség ritka rossz lett
A termelési mennyiség indexe csökkent márciusi értékéhez képest, de a múlt havi bővülés után ismét a termelt mennyiség növekedését jelzi. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben mindössze hatszor volt kisebb az index értéke áprilisban.
Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani az ötödik legalacsonyabb áprilisi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya ennek ellenére nőtt, ötödször emelkedve az elmúlt hat hónapban, ami kedvezőbb az egy évvel ezelőtti helyzetnél (hat hónapból négy szűkülés).
A vásárolt készletek index és a foglalkoztatottság is növekedett
Az áprilisi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett márciushoz képest, de az ütem enyhe. A korábbi áprilisi értékeket nézve az idei a tizenegyedik legmagasabb érték. Az index értéke negyvennégy hónapból 43-szor volt 50 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek tovább növekedtek a 2012 augusztusban tapasztalt csökkenést követően, nyolcadszor zsinórban. Az idei áprilisi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján némileg átlag feletti, de csak a tizedik legmagasabb. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra emelkedett, ez idén eddig mind a négy hónapban teljesült.
2011 utolsó negyedévében csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, 2012 januárban azonban a foglalkoztatottsági index értéke emelkedett, és 50 pont fölé került. Azóta az index csak négy hónapban jelzett csökkenést, júliusban, augusztusban, októberben, és decemberben. 2013 januárjában az index enyhén emelkedett, de ez is elég volt ahhoz, hogy növekedésbe váltson, majd ez a trend folytatódott februárban, márciusban és áprilisban is.