3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét láthatóvá vált az euróövezet észak-déli törésvonala. Az azonban újdonság, hogy Franciaország is tagságot szerzett a déli csoportban. Mivel sem Németország, sem az euróövezet szénája nem áll túl jól, Angela Merkelnek valószínűleg engednie kell a szigorból.

Visszalopakodó euróválság

Az októberi piacok volatilitása meglepő gyorsasággal hozta újra a befektetők célkeresztjébe a dél-európai országokat és az utóbbi időben feledésbe merült gyengeségeiket. Újonnan láthatóvá vált pillanatok alatt az euróövezet észak-déli törésvonala. Ami viszont most teljesen új ebben a négy éve kibontakozott mediterrán válságban, hogy Franciaország teljes jogú tagságot szerzett a déli, csöppet sem irigylésre méltó csoportban.

Nem meglepő a piac reakciója a reformképtelenségre és a politikai diszfunkcionalitásra, amelyet a franciák François Hollande vezetése alatt az utóbbi időszakban bemutattak.

Francia 10 éves államkötvényhozam spread-je a német Bund-hoz viszonyítva


Észak pénzén pörgetnék fel a gazdaságot

Emellett a franciáknak és új harcostársuknak, az olaszoknak, a napokban Brüsszellel is meggyűlik a baja. A héten kell ugyanis benyújtaniuk a 2015-ös költségvetési tervezetüket az Európai Bizottsághoz előzetes elfogadtatásra és az előjelek cseppet sem kecsegtetők.

Ahelyett, hogy komoly vágásokat iktatnának be a 3 százalékos deficitcél elérése érdekében, a két ország még többet szeretne költeni és invesztálni – természetesen megint az északi tagállamok pénzéből -, hogy fölkurblizzák saját, stagnáló gazdaságaikat. Brüsszelnek szándékában áll az eddig megismert részletek alapján a két tervezetet visszadobni és a legfrissebb értesülések szerint Párizs keményebb kritikákra számíthat, mint Róma.  

Merkel leszállt a magas lóról


Valójában két éven belül ez már a második eset, hogy a franciák képtelenek tartani deficitcéljaikat. Hollande 2012 májusában történt megválasztásakor Róma felé nyújtotta ki a kezét, Angela Merkel, német kancellár pedig London irányába nyitott. A brit belpolitika növekvő euroszkepticizmusa azonban nem tette lehetővé a német kancellárnak egy stabil, EU-párti, prudens északi tengely kiépítését.

Merkel viszont érthető módon nem akar egyedül maradni a kontinensen és most ráadásul a német gazdaság is leállt.  Ezért most hajlandónak mutatkozik Párizs támogatására, ha nem veszélyeztetik a Stabilitási Paktum hitelességét és hajlandók bizonyos strukturális reformok végrehajtására. Franciaország végül is az euróövezet második legnagyobb gazdasága.

Hollande szorult politikai helyzete valahol Merkel számára is figyelmezető jel és érezhetően visszavett az utóbbi időszakban az arroganciájából és leszállt a magas lóról. Ha túlságosan kemény lesz ugyanis a francia elnökkel, elveszítheti európai támogatóit és olyan, nyíltan németellenes politikusokkal találhatja szembe magát délen, mint Marine Le Pen, Arnaud Montebourg és Silvio Berlusconi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG