Orosz gépek már nem használják szíriai bevetésekhez az iráni Sahíd Nodzseh légi támaszpontot - közölte hétfőn Bahrám Kászimi iráni külügyi szóvivő. Úgy fogalmazott, hogy Oroszország "egyelőre befejezte" a bázis használatát.
"Oroszországnak nincs támaszpontja Iránban, és nem állomásoznak itt. Végrehajtották ezt a műveletüket, egyelőre vége van" - hangsúlyozta Kászimi.
Az orosz légierő gépei a múlt kedden szálltak fel az iráni támaszpontról, hogy szíriai bevetéseket hajtsanak végre. A légi bázis orosz használata nemcsak külföldön, hanem Iránban is kérdéseket vetett fel, hiszen ez volt az első alkalom a második világháború óta, hogy külföldi fegyveres erők vettek igénybe iráni támaszpontot. A teheráni parlament több képviselője bírálta a lépést, amely szerintük megsértette az Iráni Iszlám Köztársaság alkotmányát.
Hogy kerültek az oroszok Iránba? A világ közvéleményét viszonylag váratlanul érte, hogy Oroszország Szíria után immár Iránban is igénybe vehet katonai bázisokat. Ügyesen építi kapcsolatait az ujjászületett szuperhatalom, sokkal kifinomultabban, mint a szovjet időkben. Az iráni jelenlét megnöveli Oroszország szerepét a Közel-Keleten, egyúttal lehetővé teszi, hogy rövidebb repülőutakat lehessen megtenni a szíriai célpontok felé, nagyobb bombateherrel. Háttérelemzésünk >> |
Nem tetszik, hogy eljárt az oroszok szája
Hoszein Dehgán védelmi miniszter elutasította a bírálatokat, ugyanakkor hétfőn bírálattal illette Moszkvát, mert nagydobra verte a Hamadán várostól mintegy 50 kilométerre északra fekvő Sahíd Nodzseh támaszpont használatát. "Volt egyfajta hivalkodás és úriemberekhez nem méltó hozzáállás is" - mondta.
A védelmi miniszter emellett hangsúlyozta, hogy Irán nem adott semmilyen katonai bázist Oroszországnak, az oroszok nem maradnak hosszú távon, nincs semmilyen "írásos megegyezés" a két ország között, a "műveleti együttműködés" pedig ideiglenes és csak üzemanyagtöltésre korlátozódik.
Ha úgy alakul, szívesen visszamennek az oroszok
Levan Dzsagarjan, Oroszország teheráni nagykövete az Interfaxnak kijelentette: nem látja akadályát annak, hogy az orosz légierő a jövőben is igénybe vegye az iráni infrastruktúrát - egyebek között hogy használja a hamadáni bázist - a szíriai terrorista célpontok elleni csapásokhoz. Hangsúlyozta orosz hírügynökségnek, hogy "a mieink közül már senki sincs Hamadánban".
Irán közben lekoppintotta az orosz rakétarendszert
Az oroszok tárgyalási pozícióját az iráni támaszpont használatával kapcsolatban erősíthette az Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerek leszállításáról már aláírt - 2010-ben felfüggesztett - katonai megállapodás teljesítése is. Oroszország májusban szállította le az Iránnak eladott rakétarendszerek első részét.
Hasszán Rohani iráni elnök és Husszein Degan védelmi miniszter a Bavar-370-es rakétarendszer egyik egységének bemutatásakor. Fotó: iráni elnöki hivatal |
Az AP utalt arra is, hogy Irán a hétvégén bemutatta új, állítólag saját gyártású Bavar-373 típusú rakétavédelmi rendszerét, amely szakértők szerint az orosz Sz-300-as másolata. Ezzel Teherán azt jelezhette Moszkvának, hogy képes megvédeni magát az orosz fegyverrendszerek nélkül is.
Hoszein Dehgán hétfőn kitért a Bavar-373-asra is, azt mondta, hogy a fegyverrendszer 27 kilométeres magasságban lévő célpontokat is el tud érni. Az Sz-300-asnak is ez a hatótávolsága. Dehgán hangsúlyozta: ha a Bavar-373-at hadrendbe állítják, Iránnak többé nem lesz szüksége más rakétavédelmi-rendszerek beszerzésére