A hazai nagyvállalatok majdnem 95 százaléka tájékozatlansága, félelme vagy épp a pályázati kiírások félreértelmezhetősége miatt eddig úgy döntött, hogy inkább lemond a 2013 végéig rendelkezésre álló mintegy 5500 milliárd forint Európai Uniós forrásról. Pedig az Új Széchenyi Terv valós finanszírozási alternatívát jelent, amellyel milliárdokat spórolhatna egy cég, ha a jövő évi tervezésébe – szakértők segítségével – már most belekalkulálná a pályázási folyamatot.
A magyar cégek tesznek a pályázatokra
Egy felmérés szerint a legintenzívebben a kkv-k folyamodnak a pályázatokhoz, a nagy vállalatok pályázati hajlandóságuk is átlagon aluli. De az összes hazai vállalkozást létszám alapján 63 százalékban reprezentáló felmérés adatai szerint az össz-pályázati hajlandóság sem mutat kedvezőbb képet, hiszen a válaszadó cégek 91 százaléka 2011 első felében nem nyújtott be pályázatot, és 78 százalékuk nem is tervezte, hogy a későbbiekben pályázna uniós forrásra. Ágazatok szerint különösen elenyésző a pályázatok ismertsége a szállítmányozás, raktározás, posta, távközlés ágazatban és a pénzügyi szektorban.
Amikor megkérdezik a nagyvállalatokat, hogy miért nem pályáznak, kiderül róluk, hogy tájékozatlanok, tartanak a lassú bürokratikus folyamatoktól, a rájuk háruló kötöttségektől, lebénítja őket a többlépcsős egyeztetési-döntési folyamat. Gyakran a pályázati felhívások sem egyértelműek, így a vállalatvezetők már azt is nehezen döntik el, hogy az adott kiírás megfelel-e a cég vagy az adott projekt számára. Viszont most még van idő, hogy bekalkulálják a jövő évi tervbe a pályázatok lehetőségét és nyerjenek forrásokat a rendelkezésre álló 5500 milliárd forintból - mondta Kasza Viktor, az M27 Absolvo szakembere.
A beruházások tervezésekor mindenképp érdemes számba venniük egy adott projekt külső finanszírozási lehetőségeit is, hiszen a nagyvállalatok ma is több kedvező forrás közül választhatnak. „A K+F tevékenységre és innovatív termékfejlesztésre szánt támogatások keretében például lehetőség van infrastrukturális beruházások és gépbeszerzések segítésére. A legutóbbi kiírások pedig már a legnagyobb, több milliárd forintos projekteket is támogatják, például az energetika, közlekedés és logisztika területén" - tette hozzá Kasza Viktor.