4p
Miközben a fél világ karácsonyozott, Japánban felakasztottak két halálraítéltet. A távol-keleti ország mellett csak az USA él ezzel a büntetéssel az úgynevezett fejlett demokráciákat tekintve. De mi áll a japán szigor hátterében? Miért tartanak ki továbbra is a halálbüntetés mellett, és miért bírálják a japán gyakorlatot nemzetközi szervezetek?
A japán igazságügyi miniszter mai sajtótájékoztatóján. EPA/JIJI PRESS

Kivégeztek két halálraítéltet Japánban, jelentette be Takashi Yamashita igazságügyi miniszter ma reggel. Az ítéletet egy oszakai börtönben hajtották végre.

Betonba öntötték, majd elásták

A 60, illetve 67 éves férfit egy harminc évvel ezelőtti rablógyilkosság miatt ítélték halálra. A két férfi – az egyik jakuza, a másik egy vagyonkezelő cég alkalmazottja volt – 1988 januárjában elrabolta, majd megfojtotta a Cosmo Research nevű cég elnökét és egyik alkalmazottját, és 100 millió jent zsákmányolt. A holttesteket betonba öntötték, majd elásták a hegyekben.

„Ez egy különösen hátborzongató bűncselekmény, amely megrendítette a társadalmat”

– jelentette ki Takashi Yamashita. Hozzátette, hogy Japán a jövőben is fenntartja a halálbüntetést.

Tizenöt kivégzés volt idén

Az igazságügyi miniszter kedden írta alá a halálos ítéletet. Ez volt az első ilyen rendelete azóta, hogy októberben átvette a tárca irányítását.

Abe Shinzo miniszterelnök regnálásának kezdete, 2012 decembere óta 36 embert, idén pedig 15 embert végeztek ki Japánban – ilyen sok ítélet-végrehajtásra 2008 óta nem volt példa. Jelenleg 109 halálraítélt van az ottani börtönökben.

Júliusban az Aum Shinrikyo szekta vezetőjét és 12 további tagját végezték ki. A szekta 1995-ben 13 embert ölt meg a tokiói metróban elkövetett gáztámadás során.

Hárman nyomják meg a gombokat

Az ítéleteket akasztás útján hajtja végre három fegyintézeti dolgozó. Mindhárman egyszerre nyomják meg az elítélt lába alatti csapóajtót aktiváló gombokat, így egyikük sem tudja, hogy valójában ki hajtotta végre az ítéletet. Rajtuk kívül csak egy pap van jelen a kivégzéseknél, amiket csak a végrehajtás után közölnek a nyilvánossággal.

A halálraítéltek a japán legfelsőbb bíróságnál fellebbezhetnek. Volt olyan ügy, amely emiatt több mint húsz évig tartott.

Az ítéletet elvileg fél éven belül végre kell hajtani a jogerős ítélet után, de a gyakorlatban ez szintén évekig elhúzódhat. A végső időpontot az igazságügyi miniszter jelöli ki.

Csak reggel tudják meg

Nemzetközi emberi jogi szervezetek évek óta kritizálják a japán kormányt a végrehajtás és a fogvatartás körülményei miatt. Különösen kegyetlennek tartják például, hogy – az amerikai gyakorlattal ellentétben – az elítéltekkel nem közlik előre a kivégzésük időpontját, hanem gyakran évekig magáncellában tartják őket. Csak a végrehajtás napjának reggelén, rendszerint egy órával korábban tudják meg, hogy meg fognak halni.

A világ hét, gazdaságilag legfejlettebb országa közül egyébként csak Japánban, valamint az USA egyes államaiban van halálbüntetés. Európában csak Fehéroroszország alkalmazza a büntetésnek ezt a formáját. Az EU teljes mértékben elutasítja, és eleve csak olyan országokat vesz fel a tagjai közé, amelyek szintén ezt teszik.

A japánok támogatják

A távol-keleti országban viszont a lakosság túlnyomó többsége a halálbüntetés pártján áll: egy 2015-ös kormányzati felmérés szerint a japánok 80 százaléka támogatja.

„Úgy gondolom, hogy szükségszerű halálbüntetéssel sújtani azokat, akik különösen súlyos és kegyetlen bűnöket követtek el”

- mondta még júliusban Yoko Kamikawa, Japán akkori igazságügyi minisztere. Akkori adatok szerint a politikusasszony egymaga 16 kivégzést rendelt el – többet, mint bármelyik kollégája az elmúlt 25 évben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG