Úgy tűnik, tökélyre fejlesztette a nagyhatalmi tárgyalópartnerével történő taktikázást Kim Dzsongun: noha a Trump elnökkel Hanoiban folytatott csúcstalálkozó félbeszakadt, miután Trump egy, a teljes nukleáris leszerelést követelő iratot nyújtott át az észak-koreai vezetőnek, ő most mégsem az amerikai elnököt bírálta, hanem mindenért külügyminiszterét, Mike Pompeót tette felelőssé.
Az elnöki hiúság
Így nem sértette Donald Trump hiúságát, és nem zárta el a további tárgyalások útját, sőt: egyúttal erős nyomást gyakorolt a jövőre az újraválasztásért küzdő elnökre. Tegnap bejelentették a Kim-Putyin találkozót, ami azt jelenti, hogy ha Amerika nem békülékenyebb egyúttal Oroszországgal is, akkor könnyen támogatóra lelhet az orosz elnök személyében Észak-Korea.
Mindezek után pár órával nem is maga a Kedves Vezető, hanem külügyminisztere tartott beszédet, melyben mindent az amerikai külügyminiszterre fogott, ő lett a bűnbak, és követelte, hogy a továbbiakban mást küldjön az amerikai elnök tárgyalópartnernek. Ezzel fel is adta alaposan a leckét neki: ha valóban mást küld, az a gyengeség jele, ha hozzá ragaszkodik, Észak-Korea jó okot talál, hogy továbbra is minden felelősséget rá hárítson.
Nyomatékot adtak
Mindennek gyorsan nyomatékot is adtak: kilőttek egy rakétát, de nem hosszútávú ballisztikust, amitől mindjárt megijedne a fél világ, csak valami kisebb tankelhárító jellegűt, ami ahhoz pont elég, hogy jelezze Észak-Korea fegyverkísérletezési készségét, ha a tárgyalások nem úgy alakulnak, ahogy ők szeretnék.
A kommunista rezsim azt szeretné elérni, hogy legalább részben oldják fel az amerikai szankciókat úgy, hogy ők csak részleges nukleáris leszerelést hajtanak végre. Vélhetően az ügyes taktikázást folytatni fogják az amerikai elnökválasztáshoz közeledve, hisz az eredménytelenség, sőt, észak-Korea packázása kínos lehet az elnöknek.