Egyre nyilvánvalóbb, hogy jogellenesek az euró és a dél-európai országok pénzügyi mentését szolgáló erőfeszítések, amelyek valójában nem elsősorban a déli országokban, hanem éppenséggel a fejlett észak-európai államokban, például Németországban veszélyeztetik a társadalmi békét – mondja az alapblog.hu-nak adott interjúban Gunnar Beck, a London School of Economics egyetem nemzetközi tekintélynek örvendő német professzora.
A professzor szerint szülőhazájában a kormány és az ellenzék főszereplői – a politikai korrektség jegyében, az összeurópai biztonsági és pénzügyi érdekekre hivatkozva – egyre többet hazudnak és figyelmen kívül hagyják mind a demokratikus, mind a nemzeti érdekeket, és egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a alkotmánybírákra, hogy azok szakmaiságot nélkülöző határozatokat hozzanak. Eközben egyre nagyobb anyagi és más áldozatokat követelnek az emberektől az euróövezet megmentése érdekében, holott folyamatosan csökken e cél elérésének a valószínűsége.
Gunnar Beck kiemelte, hogy az utóbbi időben meghozott és hamarosan meghozandó egyes alkotmánybírósági határozatok azok, amelyek valójában hozzájárulnak a jogállam felszámolásához. A professzor példaként említett, hogy a német alkotmánybíróság korábban sorozatosan amellett foglalt állást, hogy Németország alkotmányos jogrendszere az EU-jog felett áll, és amennyiben a kettő ellent mond egymásnak, akkor a német joggyakorlat a döntő. Tovább kimondták, hogy a Bundestag egy bizonyos, kritikus szinten felül nem vállalhat kötelezettséget más európai uniós országok anyagi megsegítésére, illetőleg tilos jótállnia más nemzetállamok olyan adósságainak visszafizetésére, amelyek meghaladják a német költségvetés meghatározott szintjét.
A német Alkotmánybíróság szeptemberben dönt majd
Csakhogy az eddig létrehozott európai pénzügyi mentőalapot (EFSF) és minden egyéb mentőprogramot olyan összegekkel tőkésítették fel, amelyek messze meghaladják az alkotmányosan felvállalható kritikus szinteket. Az erre vonatkozó két kardinális jelentőséggel bíró panasz kapcsán az Alkotmánybíróság elvi alapon mindkétszer megerősítette ugyan, hogy a nemzeti parlament döntése, a nemzeti szuverenitás magasabb rendű az EU-val szemben vállalt kötelezettségekkel szemben, ugyanakkor a bíróság ezen határozatokat olyan megfogalmazásokba csomagolta, hogy zöld utat hagyott a kormánynak az elvi határozat gyakorlati megkerülésére, kijátszására - hívta fel a figyelmet Gunnar Beck.
A német alkotmánybíróság ugyan szeptemberre halasztotta a döntést az ESM jogszerűségével kapcsolatban, de a szakértő véleménye szerint elképzelhetetlen, hogy az alkotmánybíróság elkaszálná a fiskális paktumot, mivel azzal Németország évtizedek óta tartó történelmét kaszálnák el.
A német professzor véleménye szerint Angela Merkel az euró megmentésének szükségességét minden más, még a józanul vett nemzeti érdekek, az ország alapvető gazdasági, pénzügyi érdekei fölé is képesek helyezni. Kerül, amibe kerül, de az eurót meg kell menteni – így gondolkodnak, azt feltételezvén, hogy ha nem mentik meg az eurót, az euróövezetet, akkor összeomlik az egész Európai Unió, és abból háborúk is származhatnak. Elsősorban attól rettegnek, hogy Németország újabb európai háború okozója lehet.
Koránt sem biztos, hogy ez a kisebbik rossz
Hozzátette, hogy a politikai elit a német Alkotmánybíróság felhatalmazásával keresztül fog vinni egy projektet, ami elsősorban a néptől követel áldozatokat, mégsem kérdezik meg a népet arról, hogy kész-e erre, akarja-e ezt, sőt efelől még tudatlanságban is akarják hagyni.
A professzor véleménye szerint a koránt sem biztos, hogy a jelenleg jónak tartott alternatíva, vagyis, hogy a kevésbé eladósodott országoknak és bankjaiknak garanciát kell vállalniuk más országok adósságainak visszafizetéséért a kisebbik rosszat jelentené. Gunnar Beck szerint semmi sem garantálja ennek a forgatókönyvnek a sikerességét. Kudarc esetén pedig nagy mennyiségű pénz és rengeteg áldozat vész kárba, és valójában ez vezet majd ez Európai Unió felbomlásához.
Mindebből olyan társadalmi robbanások bekövetkeztét prognosztizálja a Londonban kutató német professzor, a brit parlament volt tanácsadója, amelyek - a közkeletű elképzelésekkel ellentétben - nem elsősorban az eladósodott dél-európai országokat, hanem az őket kudarcra ítélten segíteni igyekvő északnyugat-európai országokat fogják sújtani.
A teljes interjút itt olvashatja>>