Magyarországon tarolt a Fidesz-KDNP, Európában nyert a Néppárt, megerősödtek az euroszkeptikusok. A Fidesz-KDNP valamennyi megyében és a főváros összes kerületében az első helyen végzett a vasárnapi magyarországi európai parlamenti választáson. A kormánypártok 12 mandátumot szereztek, a Jobbik hármat, az MSZP és a Demokratikus koalíció kettőt-kettőt, az Együtt-PM és az LMP egyet-egyet. A választásokon megerősödtek az euroszkeptikus erők: az Unió számára kellemetlen meglepetés, hogy a a Németország utáni két legjelentősebb EU-tagállamban, Franciaországban és Nagy-Britanniában is az EU-ellenes erők nyerték a választásokat. A 751 fős EP-ben azért is a jobbközép, illetve balközép Európa-párti erők dominálnak majd, annak ellenére, hogy az euroszkeptikusnak mondott képviselők száma megduplázódik.
Négyhavi csúcson indítja a hetet a forint, és nem is nagyon várható olyan hír, ami kibillentené a nyeregből a magyar devizát. Ebben szerepe van egy másik hétvégi választásnak is: Ukrajnában nagyobb balhé nélkül, a várakozásoknak megfelelő eredménnyel zárult az elnökválasztás, már az első körben fölényes győzelmet aratott Petro Porosenko csokimilliárdos. Ma az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is bankszünnap van, emiatt alacsony forgalom várható a piacokon.
Az Egyesült Államokban egyébként a háborús hősök emléknapja miatt nincs ma kereskedés, a briteknél pedig május utolsó hétfője hagyományosan munkaszüneti nap különösebb egyházi vagy állami háttér nélkül. Sok hír tehát nem lesz ma, a piacok odafigyeltek a GfK intézet reggeli hangulatjelentésére, eszerint Németországban kitart az optimizmus - így a tőzsdéken sincs különösebb ok a szomorkodásra. Alacsony forgalom mellett szépen erősödik Nyugat-Európa, a budapesti börze viszont még nem tudta felvenni a ritmust.
Itthon az Országgyűlés mai egynapos ülésén törvényben sorolhatja fel a júniusban alakuló harmadik Orbán-kormány minisztériumait. Az egyetlen kérdés, hogy az új minisztériumot hogy fogják hívni - mától ugyanis a Miniszterelnökség minisztériumi keretek között működik tovább.
Lehet, hogy kissé kijózanodtak a magyarok a választások után - másfél éves, látványos emelkedés után ugyanis májusban kissé csökkent a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése májusban minden ágazatban és a lakosság körében is kedvezőtlenebb lett. Erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme, és bár a cégek áremelési szándéka csökkent, a fogyasztók inflációs várakozása kissé erősödött. Bár a magyarok pénzügyi kilátásaikat kissé borúsabbnak látják, nőtt az esélye annak, hogy drága tartós fogyasztási cikket vásárolnak.