A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak átlagos növekedése 2021 júliusa óta a legkisebb ütemű, 4,2 százalék volt idén márciusban éves összevetésben a februári 4,5 százalék után.
Márciusban a szervezet 38 országa közül 18-ban lassult az áremelkedés üteme, a legnagyobb visszaesés (körülbelül 1,0 százalékpont) Észtországban, Magyarországon, Norvégiában és Törökországban volt. Az infláció 7 országban gyorsult márciusban, 13-ban pedig stabil vagy nagyjából stabil volt.
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain
A márciusi infláció 11 OECD-országban 2 százalék vagy az alatti volt, ami megegyezik a februári értékkel. Finnországban, Franciaországban, Svédországban és Svájcban az infláció nem érte el az 1 százalékot.
Az OECD-ben az élelmiszerárak 4,8 százalékkal emelkedtek márciusban éves összevetésben a februári 4,4 százalék után. Az energiaárak emelkedése 3 százalékra lassult márciusban az előző havi 3,8 százalék után. Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció 4,5 százalék volt márciusban a februári 4,7 százalékot követően.
Az OECD-ben tavaly 5,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a 2023-as 6,8 százalékot követően. Az élelmiszerárak emelkedése 4,6 százalékra lassult az egy évvel korábbi 10,4 százalékról. Az energiaárak tavaly 0,6 százalékkal nőttek a 2023-as 0,9 százalék csökkenést követően. A maginfláció 5,7 százalék volt 2024-ben az előző évi 7 százalék után.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>