Novemberben az export és az import is növekedést mutatott az októberi értékekhez képest. Az import növekedésének hátterében állhat a belső fogyasztás megugrása is, vagy a készletek további bővítése. A novemberi export euróban számolva éves csúcsot döntött meg, a kiugróan magas érték jelentheti a külföldi piacok bővülő keresletét, vagy egyszeri megugrást is mutathat. A javuló export mellett azonban a külkereskedelmi többlet a korábbi hónapok adataihoz igazodva továbbra is számottevő.
Forrás: KSH
A 2011. január–novemberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 4,4, exportban 2,4 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 1,9 százalékkal romlott. Az év első tizenegy hónapjában a forint a dollárhoz képest 4,5 százalékkal értékelődött fel, az euróhoz mérten 0,7 százalékkal gyengült. Novemberben a forint értéke az euróhoz mérve 12, a dollárhoz képest 13 százalékkal romlott a bázishónaphoz viszonyítva.
Az ünnepek miatt bővülhetett híradás-technikai készülékek importvolumene
A teljes behozatal közel felét, a kivitel mintegy háromötödét képviselő gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 9,6, illetve 5,2 százalékkal nőtt 2010. január–novemberhez képest. A novemberi kivitel volumene 6,6, az importé 4,2 százalékkal nőtt a bázishoz viszonyítva. A teljes időszakot nézve átlag feletti volumenbővülést regisztráltunk az energiafejlesztő gép és berendezés, az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű mindkét irányú forgalmában. Ezzel szemben a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék export- és importvolumene némileg csökkent. Az árucsoport behozatalában május óta tartó kétszámjegyű visszaesés novemberben a karácsonyi ünnepek keresletfelhajtó hatásának köszönhetően megállt.
Az időszak egészét tekintve a gyógyszer, gyógyszerészeti termékek, a gumigyártmány mindkét irányú kereskedelmében markáns bővülést mértünk, valamint jelentős volt a szakmai, tudományos ellenőrző műszer kivitelének és a vas és acél behozatalának volumennövekedése is.
Az energiahordozók importvolumene – 20 százalékot meghaladó áremelkedés mellett – 4,7 százalékkal haladta meg az elmúlt év azonos időszakának szintjét. A jelentős súlyt képviselő kőolaj és kőolajtermékek behozatalának volumene a tizenegy hónap során 5,4 százalékkal nőtt 2010-hez képest, ezzel szemben a természetes és mesterséges gázé 12 százalékkal csökkent.
2011 első tizenegy hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene nem változott, a behozatalé 5,6 százalékkal nőtt a bázishoz mérten. Az árufőcsoport kivitelében legnagyobb részarányt képviselő gabona és gabonakészítmény volumene az időszak egészében – az árak közel 40 százalékos emelkedése mellett – csaknem hatodával esett vissza. A hús- és húskészítmény exportjában és importjában kétszámjegyű volumennövekedést regisztráltak, viszont novemberben a kivitelé nem érte el, a behozatalé valamelyest meghaladta a bázishavi szintet. Az élő állat és a kávé, tea, kakaó, fűszer kivitelének volumene dinamikusan bővült.
Jelentősen bővült az export az EU-n kívüli országok felé
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011. január–novemberben a kivitelben 8,6, a behozatalt tekintve 11 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Külkereskedelmi mérlegünk az új tagállamok esetében 216 milliárd forinttal javult, nagyrészt a lengyel és cseh relációban. Ezzel szemben az aktívum a régi tagállamok vonatkozásában 266 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 19 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé nem változott a bázisszinthez képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya 821 milliárd forint volt, 492 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első tizenegy hónapjában.
Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum jelentősen, 753 milliárd forinttal mérséklődött, amiben a gépipari termékek kivitelének forgalma volt meghatározó; míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 232 milliárd forinttal romlott, amit az energiahordozók behozatalának alakulása befolyásolt.