1p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A logisztika, az autóipar, a gyógyszeripar, a zöld iparágak, valamint a szolgáltató központok lehetőségeit vizsgálta a GKI. A gazdaságkutató szerint a már meglévő erősségeket kell tovább fejleszteni.

A magyar gazdaságnak van néhány olyan területe, amely az elmúlt években az átlagosnál lényegesen fejlettebbnek bizonyult, illetve az átlagosnál gyorsabb fejlődésre volt képes. A GKI szerint ezek részben örökölt adottságok voltak (például a fejlett gyógyszeripar), részben a multinacionális cégek (erre is építő) regionális termelés-szervező tevékenységének eredményei lettek (például a járműipar és háttéripara), részben magyar tulajdonú cégek nemzetközi sikerét jelentették (például nemzetközi fuvarozás), részben pedig a magyar gazdaságpolitikai lépések eredményei voltak (például az autópálya-építés).

A GKI Gazdaságkutató Az Esélyek című kiadványa a legfrissebb adatokra és felmérési jelentésekre támaszkodva mutatja be Magyarország - elsősorban a környező, versenytárs országhoz viszonyított - pozícióját. Képet ad arról, hogy az elmúlt néhány évben mely területeken sikerült előrelépni, s hol nőtt a lemaradásunk más országokhoz képest. A kötetben a Magyarországgal összehasonlított országok három csoportja szerepel. Egyrészt azok, amelyek teljesítménye a nemzetközi verseny mércéje (USA, Japán, Eurózóna). Másrészt a közvetlen versenytárs országok (Csehország, Szlovákia, Lengyelország), harmadrészt pedig azok a magyar gazdaságnál kevésbé fejlettek gazdaságok, amelyek egyes területeken jelentős versenytársakként jelentkeznek (Horvátország, Bulgária, Románia, Ukrajna).

Az autógyártás a húzóágazat

A GKI elemzése szerint Magyarország legdinamikusabb ipari ágazata a gépjármű-gyártás. Abban, hogy egy autóipari, vagy gépgyártó vállalat mely országot választja, hol bővíti tevékenységét, abban nagy szerepe van a kedvező és kiszámítható jogi- és adókörnyezetnek, az egyedi kedvezményeknek és támogatásoknak, a szükséges képzettségű illetve kiképezhető/betanítható munkaerő jelenlétének. Ez utóbbi vonatkozásában Magyarország a vállalatvezetők megítélése szerint ugyan az élmezőnyben helyezkedik el a régióban, azonban pozíciója az elmúlt négy évben jelentősen romlott. Ezek mellett nagy jelentősége van a kiépített infrastruktúrának is.

Fontos az úthálózat

A kutatás szerint a megfelelő kiterjedésű és minőségű közlekedési, logisztikai infrastruktúra nagyban hozzájárul az adott ország versenyképességéhez. Az úthálózat minőségének megítélése Horvátország után hazánkban a második legkedvezőbb a régióban. Magyarországon a háromnegyedét közúton végzik, ami l megfelel az EU-átlagnak, a vasúti áruszállítás 20%-os arányával viszont kissé felülmúlja azt. A vasúti áruszállítás folyamatosan veszít versenyképességéből a közúthoz viszonyítva, egyrészt drága, másrészt - mivel kötöttpályás - közvetlenül nem elérhető mindenhol. A közösségi (közúti és vasúti) közlekedés átfogó működési és finanszírozási reformra, modernizációra szorul, állaptja meg a GKI.

A kulcs a rendszerhez

Az infokommunikációs szektor kulcsfontosságú a többi ágazat szempontjából. A közép- és kelet-európai országok közül 2011-es adatok szerint Magyarország ezer lakosra vetítve 530 PC-vel a harmadik helyet foglalja el Szlovákia (666) és Csehország (571) mögött, vagyis Magyarország jó helyen áll. A szélessávú rendszerek leginkább azokban a tagállamokban terjedtek el, amelyekben infrastrukturális verseny zajlik. Magyarországon az ezer lakosra vetített szélessáv-előfizetések száma 2010-ben régiónkban a legmagasabb volt.

Van tartalék a gyógyszeriparban

Az elemzés szerint, bár a régióban Magyarországon a legnagyobb az egy cégre jutó gyógyszeripari árbevétel, azonban még így sem érjük el az EU-átlag felét. Ennek fő oka, hogy hazánkban nagy tömegben alacsonyabb értékű gyógyszereket gyártanak, s az automatizáció foka is alacsonyabb. Az egy gyógyszeripari dolgozóra jutó bruttó hozzáadott érték szempontjából - a fajlagos árbevételhez hasonlóan - Magyarország a régió éllovasa.

Magyarország biotechnológiai szabadalmi kérelmeinek aránya az összes OECD tagországéhoz viszonyítva lényegében azonos a lengyelekével és a csehekével, akikkel együtt éllovasoknak számítunk a régióban. Hazánk nemzetközi biotechnológiai szabadalmi kérelmeinek aránya az összes szabadalomból (az OECD átlaghoz képest) magas, megfelel az EU és Japán átlagának, s a régióból csak Lengyelországé nagyobb.

Átlagon felül

A nemzetközi értelemben mobil szolgáltató központok (call centerek) közül a régióban az egy alkalmazottra jutó árbevétel szempontjából a magyarok voltak a leghatékonyabbak 2010-ben, még az EU-átlagot is felülmúlták. Az egy alkalmazottra eső bruttó hozzáadott érték szempontjából Magyarország versenypozíciója már nem ilyen kedvező, csupán a régió középmezőnyében foglal helyet.

A környezetvédelmi adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya Magyarországon 2010-ben 2,6 százalék volt. Ez valamivel kisebb a 2006-os aránynál, de még így is az egyik legnagyobb a vizsgált országok között, s még az EU átlagát is meghaladja. A környezetvédelmi szabályozások vállalatvezetői elfogadottsága is az egyik legerősebb hazánkban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most következik a mindenkit érintő emberkísérlet legrosszabb része
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 19:25
Donald Trump új vámjai éppen úgy elkaszálják az indokínai ruhagyártó üzemek rosszul fizetett alkalmazottait, mint az amerikai középosztálybelieket. Az elnök nem fogja elismerni, hogy hibázott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump bekeményített – újabb brutális vámot vetne ki Kínára
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 18:12
Az amerikai elnök reagált a kínai válaszra.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog: félelmetes áremelkedést hozhat a brüsszeli lista?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:41
A miniszter elárulta a kormány álláspontját az uniós viszontvámok kapcsán.
Makro / Külgazdaság Donald Trump a világháború óta nem látott fekete napot okozott?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 17:04
A kereskedelemért felelős uniós biztos szavai erre utalnak.
Makro / Külgazdaság Itt a vámháború következő lépése: óriási piac nyílhat meg Európa előtt?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 16:26
Megszűnhet az autóbehozatali vám Indiában.
Makro / Külgazdaság Jöhet EU-s válaszcsapás, ha Trump nem hajlandó alkudozni
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 15:49
Erről az Európai Bizottság elnöke beszélt.
Makro / Külgazdaság Az akkumulátorgyártásban a jövő? Érdekes tanulmány jelent meg
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:39
Az akkumulátorok iránti globális kereslet 2030-ra több mint háromszorosára, az adott forgatókönyvtől függően 4,0-4,6 terawattórára nő.
Makro / Külgazdaság Trump milliárdos támogatója kiakadt: „gazdasági nukleáris tél” jöhet!
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 14:16
Már az elnök saját táborából is kongatják a vészharangot. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump belenyúlt a darázsfészekbe – recesszióba rohan Amerika?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 13:24
Egyre baljósabb jelentések érkeznek az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Teljes a kétségbeesés, mindenki menekül
Csernátony Csaba | 2025. április 7. 12:09
Donald Trump olyan csúcsot ért el önmaga promóciójában, amit aligha csinál bárki utána. A tőzsdék folytatódó zuhanása közben több tucat ország jelentkezett be nála, hogy tárgyalna az új vámokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG