Minek örülne leginkább az IMF?
A Nemzetközi Valutaalap elsősorban reformokat szeretne látni, amelyet ebben a bolgposztban fejt ki a szervezet vezető közgazdásza, Olivier Blanchard, de az Európai Bizottság is rámutatott már korábban a kérdéses pontokra. Az IMF hajlandó ehhez annyi tőkét adni, hogy Görögország nyugodtan végrehajthassa a szükséges reformokat.
Nem fizette vissza Görögország a tartozását. Mi lesz most velük?
Az IMF szerint nem kell káosztól tartani: jelenleg, ha valamely nemzet nem törleszti időben az adósságát, kiesik a támogatási rendszerből, azaz Görögország nem kaphat további pénzeket a Nemzetközi Valutaalaptól. Ettől azonban még ugyanúgy tagja annak, szavazati joggal, illetve gazdaságtechnikai segítséget is kérhet, ha arra van szüksége.
Nem kaphatnának egy kis türelmi időt? Na? Csak egy kicsit?
Erről szó sem lehet. Christine Lagadre, az IMF vezetője többször, határozottan leszögezte: fejlett államnak még soha sem adtak haladékot és a görögök esetében sem tesznek kivételt. A görögök nem fizettek, így kicsúsztak a határidőből.
Elhalaszthatják a fizetést?
Nem. Régebben - 30 éve - az IMF engedélyezett ilyesmit fejletlen államoknak, annak érdekében, hogy legyen idő stabilizálni a politikai és gazdasági rendszert, azonban egy alkalommal sem váltotta be a késleltetés a hozzáfűzött reményeket.
Mihez kezd az IMF most, hogy nem kapta meg időben a pénzét?
Az IMF-nek külön eljárásmódja van arra, ha egy tagja nem fizet időben: egy keretrendszer segítségével megpróbálhatják az országgal közösen rendezni a helyzetet, újra fizetőképessé téve a görögöket. 1978 és 1989 között 19 országgal működött együtt így az IMF, egyedül Szudán és Szomália volt képtelen talpraállni, a közelmúltban pedig Zimbabwe maradt fizetésképtelen.
Milyen büntetéssel jár, ha valamely nemzet elmulasztja a fizetést?
Az egyetlen azonnali "büntetés", hogy több pénzt nem kaphat. Ha egy évig nem sikerül rendezni a helyzetet, az IMF támogathatatlansági nyilatkozatot ad ki, utána pedig beszünteti a technikai segítségnyújtást és megvonja a szavazati jogot, szélsőséges esetben pedig kirúghatják az államot.
Mit jelent a többi hitelező számára a görögök IMF-hátraléka?
Az IMF nem tud, nem szólhat bele, hogy más hitelezők miként járnak el Görögországgal kapcsolatban. Az Európai Központi Banknak és a magánbefektetőknek is megvan az önálló eljárási joguk. A Nemzetközi Valutaalap mindössze a saját hatáskörzetén belül tud intézkedni.
Akadályozza a görögök hátraléka az IMF finanszírozási képességét más országok esetében?
Az IMF még nem volt olyan erős, mint most: 300 milliárdos értékű különleges lehívási joga (SDR) van, amely a valutakosárból átszámítva 422 milliárd dollárt, vagy 377 milliárd eurót ér. Az IMF így minden igényt ki tud szolgálni.
Buknak az IMF részvényesei, ha a görögök nem fizetik vissza a tartozásukat?
Az IMF teljes anyagi biztonságban van, így minden hitelezőjét és tagját tudja fizetni, így senki sem veszít.