2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken közzétett Közép- Kelet- és Délkelet-Európát vizsgáló regionális tanulmányának (REI) őszi frissítése szerint is javultak a magyar gazdaság kilátásai.

Az IMF október 6-án kiadott World Economic Outlook (WEO) tanulmányában javította prognózisát a korábbihoz képest, a pénteken kiadott REI tanulmányban megismétlik a főbb számokat. Részletek >>>>

A friss prognózis szerint - ahogy az októberi WEO tanulmányban is szerepelt - a magyar hazai össztermék (GDP) reálértéken 3 százalékkal nő 2015-ben és 2,5 százalékkal 2016-ban. Tavasszal még 2,7 százalékos idei és 2,3 százalékos 2016-os gazdasági növekedést vártak.
Arról, hogy mit gondolnak a világgazdaságról a Valutaalapnál, itt olvashat bővebben! >>>

Az IMF mostani álláspontja szerint 2015-ben 0,3 százalékkal, 2016-ban 2,3 százalékkal nőhetnek a fogyasztói árak. Áprilisban még azzal számolt, hogy idén a fogyasztói árak nem változnak tavalyhoz képest, jövőre pedig már akkor is 2,3 százalékos fogyasztói áremelkedést várt. 

A GDP-arányos idei folyó fizetési mérleg többletét októberhez hasonlóan a pénteken ismertetett előrejelzés is 5 százalékra tette az áprilisban várt 4,8 százalék helyett, a jövő évi többletet pedig 4,3 százalékra, ugyanúgy, mint októberben. Az áprilisi előrejelzés kisebb, 4,1 százalékos többletet várt 2016-ra. 
A GDP-hez viszonyított teljes külső adósság a legfrissebb előrejelzés szerint a tavalyi 106,8 százalékról idén 102,5 százalékra, jövőre 85,4 százalékra csökken. 

A belföldi kereslet 1 százalékkal nő az idén és 2,1 százalékkal jövőre. Az export növekedése 8 százalék lesz 2015-ben és 6,8 százalék 2016-ban. A Valutaalap becslése szerint a lakossági fogyasztás 2,6 százalékkal nő idén és jövőre egyaránt. 

Betettek az oroszok és az ukránok

Az IMF elemzése szerint a vizsgált 22 közép- kelet- és délkelet-európai ország átlagában a gazdaság idén 0,6 százalékkal zsugorodik, elsősorban Oroszország és Ukrajna gazdasági visszaesése miatt. Jövőre viszont már 1,3 százalékkal nő a térség gazdasága, amikor az orosz GDP-zsugorodás mérséklődik, az ukrán gazdaság pedig már növekedési pályára áll.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG