Gomba-módra szaporodnak Európában a bevándorlás-ellenes és muszlim-ellenes szerveződések, amint világossá vált, hogy az érintett kormányzatok képtelenek kezelni páratlan léptékű menekült-hullámot. A ’Willkommenskultur’ propagandájának romjain egyre inkább csak az érintett kisember növekvő elbizonytalanodása maradt. Ma Észak-Európa ébredező politikai radikalizálódását vesszük górcső alá.
„Odin Katonái” (SOO) – ezzel a skandináv háborús isten nevével alakulnak sorra bevándorlás-ellenes önvédelmi szervezetek Norvégiától Észtországig, azt tűzve ki célul, hogy megvédjék a lakosságot az országba érkező menedékkérők bűnözésétől. A szilveszterkor Kölnben és más nagyvárosokban történt tömeges erőszaktevések komoly hátszelet biztosítanak az új szerveződéseknek. A fekete dzsekis, viking felvarrós fiatalok azt állítják: ők a rendőrség „szemei” és „fülei” akarnak lenni, miután a hatóságokra komoly terhet ró kötelességeik teljesítése.
Az SOO-t tavaly októberben alapították egy észak-finnországi kisvárosban, Kemiben. Az alapítója Mika Ranta, aki tagja egy észak-európai radikális szervezetnek. Saját bevallása szerint a csoportnak 600 tagja van, amely 25 sejtben szóródik szét Finnországban, Svédországban, Norvégiában, Észtországban, Lengyelországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és Magyarországon.
Finnország
A finn SOO csoport erejét és támogatottságát mutatja, hogy a Facebook-csoportjának jelenleg 33 750 tagja van. A csoport irodáiban a fehér felsőbbrendűség eszméjének számos relikviája található.
Káncz Csaba |
A nagypolitika itt is megosztott a kérdésben. Juha Sipila miniszterelnököt többen bírálták, amikor eleinte az ilyen különítmények tevékenységét a szülőkéhez hasonlította, akik iskola utáni foglalkozásokra viszik a gyerekeiket. Később módosított azzal, hogy civilek nem láthatják el a rendőrség feladatait. Az euroszkeptikus és a kormánykoalícióban is részt vevő Finnek Párt több képviselője szerint a „járőrök" nem sértenek semmiféle törvényt. Timo Soini külügyminiszter, a Finnek Pártja vezetője kijelentette, hogy az embereknek joguk van csatlakozni a járőrözéshez.
Finnországban a tömeges bevándorlás új jelenség. Tavaly nőtt meg ugrásszerűen a menekültek száma: a finn bevándorlási hivatal adatai szerint 2014-ben 3600, 2015-ben pedig már 32 ezer menekült és migráns lépett az északi országba, közülük közel húszezren iraki állampolgárok.
Norvégia
Az SOO csoportot idén február elején alapította Ronny Alte, a Norvég Védelmi Liga (NDL) korábbi vezetője és egyben a Pegida mozgalom aktivistája. Bár Erna Solberg kormányfő elhatárolódott a csoport tevékenységétől, a Haladás Párt országgyűlési képviselője, Jan Arlid Ellengsen egy hete kiállt mellettük, hiszen „dicsérendő azon polgár, aki a bizonytalanság csökkentéséhez és a bűnözés leszorításához szeretne hozzájárulni”.
A gyors politikai eszkaláció jeleként már az Iszlám Állam (IS) szervezi Norvégiában az ’Odin Katonái’ ellenfelét, az úgynevezett ’Allah Katonáit’. Az egyenruhájukon látható lesz az IS zászlaja is. A csoport közleményében az olvasható, hogy „ez a lépés válasz a hitetlen katonáknak”. A csoport szerint Allah Katonái a skandináv városok utcáin fognak járőrözni és megvédik a muszlimokat a rájuk támadó hitetlenektől.
Észtország
Február 24-én, az Észt Függetlenség napján mintegy 2500 fő fáklyás felvonulást tartott. A csoportban képviselte magát az SOO, az Észtországi Konzervatív Párt ifjúsági szervezete, valamint más euroszkeptikus és menekült-ellenes csoportosulás. Bár az országban nagyon kevés menekült van, az SOO Facebook-csoportja már 5000 tagot gyűjtött.
Az ’Eesti Paevaleht’ újság egy hete jelentette, hogy az észt fegyveres erők önkéntes tagjai, sőt aktív katonái közül is több tucat kötődik aktívan az SOO-hoz. Taavi Roivas észt miniszterelnök és Hannes Hanso védelmi miniszter közben elhatárolódott a SOO tevékenységétől.
Az 1.3 millió lakosú Észtország kevesebb, mint 1000 menekültet fogadott be az 1990-es évek óta. Bár az EU kvóta-programjának keretében beleegyezett 550 menekült befogadásába, eddig ennek a programnak az eredményeképpen egyetlen menekült sem érkezett az országba.
Káncz Csaba jegyzete