Magunkhoz képest jól alakul az aktivitási ráta
A vártnál kissé magasabban alakult a munkanélküliségi ráta (az Erste elemzői 11,4 százalékot jeleztek előre, szemben a 11,6 százalékos tényadattal), van azonban pozitívum is a KSH adatai között - mondta el a Privátbankárnak Árokszállási Zoltán, az Erste Befektetési Zrt. makroelemzője. Ami örvendetes: a foglalkoztatottak száma emelkedett, egy évvel ezelőtt durván 50 ezerrel kevesebben álltak alkalmazásban.
Aktivitási ráta, foglalkoztatási arány (bal oldali tengely), munkanélküliségi ráta (jobb oldali tengely) a 15-74 éves korcsoportban. Forrás: KSH / Privátbankár |
Az adatok értékelése ugyan felemás, azonban tény, hogy egyre többen jelennek meg a munkaerőpiacon - akár foglalkoztatottként, akár munkanélküliként. Az aktivitási ráta az őszi hónapokban ugyan volt magasabb is, de most is 56 százalék körül alakult. Ez magyar viszonylatban biztatónak tekinthető, de az európai átlagtól 8-9 százalékponttal még mindig el vagyunk maradva - mondta az Erste elemzője.
Kemény dió a béremelés
Árokszállási Zoltán |
A munkanélküliség növekedésében erőteljesen szerepet játszott az év eleji minimálbér-emelés és az elvárt béremelés: sok vállalkozás nem tudta változatlan létszám mellett kigazdálkodni a bérfejlesztés költségeit, emiatt egy érdemi réteg kiszorult a munkaerőpiacról - ahogy ezt a korábbi kereset-adatok is megmutatták. A munkanélküliségi ráta csökkenéséhez az kellene, hogy ezek az emberek gyorsan munkát találjanak, erre azonban kevés esélyt látnak az elemzők.
Az alacsony jövedelem mellett foglalkoztatott réteget jellemzően az alacsonyabb hozáádott értékkel működő szektorokban alkalmazzák, a minimálbér-emelés jelentette plusz teher az elkövetkező hónapokban, negyedévekben kevés teret hagy a szektor számára a bővülésre. Emiatt magas maradhat a munkanélküliségi ráta a következő hónapokban is. A január-március időszakra nem lenne meglepő a ráta további növekedése, a 12 százalékot azonban valószínűleg nem érjük el - mondta Árokszállási Zoltán. Nem elhanyagolható a szezonális hatások szerepe sem - minden téli hónapra jellemző a magasabb adat.
Szokjunk hozzá a 11 százalék fölötti munkanélküliséghez
Csütörtökön avatják fel a kecskeméti Mercedes-gyárat - az itt megteremtett 2500 álláshely regionálisan nyilván sokat jelent, országosan nézve a félmillió munkanélkülihez, 3,8 millió munkavállalóhoz képest a szám elenyésző. A beruházás elkezdése óta minden bizonnyal az alkalmazotti létszám már feltöltésre került, így a jövőbeli munkanélküliségi adatokra nem a Mercedes-gyár lehet komolyabb hatással (ahhoz viszont elegendő lehet az üzem teljesítménye, hogy a recessziótól megvédje Magyarországot).
Mérhető javulást a munkanélküliségi rátában egy külső piaci fellendülés és egy belső piaci konjunktúra együttesen okozhatna, de erre jelenleg nem lehet számítani - az Erste szakemberei szerint inkább lassulásról fog szólni a következő 1-2 negyedév a magyar gazdaság számára. A munkanélküliségi ráta így a következő jónéhány hónapban 11 százalék fölött marad - mondta Árokszállási Zoltán.