Londoni pénzügyi elemzők szerint a piaci tőkeallokációk iránya változatlanul azt jelzi, hogy a befektetőket komoly meglepetésként érné, ha a brit EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazáson a többség a Brexitre, vagyis a kilépésre voksolna, annak ellenére is, hogy az utóbbi időben a közvélemény-kutatások a Brexit-tábor erősödését mutatják.
A Capital Economics közgazdászai a hétfői kereskedési napot összegző helyzetértékelésükben kiemelték, hogy jóllehet a fogadóirodák már szűkítették valamelyest a Brexit lehetőségére kínált nyereményesélyeket, a kiírt oddsok alapján továbbra is csak hozzávetőleg egyharmadosra taksálják egy ilyen népszavazási eredmény valószínűségét.
A ház elemzői szerint feltételezhetően nincs sok különbség a fogadóirodákban és a piacokon befektetők véleménye között, így ha a referendumon a többség a Brexitre szavaz, az komoly hatást gyakorolhatna a font, a részvények és a kötvények árfolyamára.
Óriási gyomrost kapna a font
A font hétfőn 1,41 dollár/font napi árfolyammélypontra gyengült a pénteki 1,45 dolláros záróról, de a Capital Economics londoni elemzői szerint lehetséges, hogy ez csak enyhe ízelítő abból, ami bekövetkezhet a piacon.
A ház szakértői szerint ha a népszavazáson a Brexit-tábor kerül többségbe, annak nyomán a font gyors ütemben akár 1,20 dollárig is zuhanhatna, nem utolsósorban azért, mert a befektetők ebben az esetben arra számítanának, hogy a Bank of England - a brit jegybank - a vártnál is tovább tartaná a jelenlegi 0,5 százalékos történelmi mélyponton alapkamatát a brit gazdaságot fenyegető károk elhárítása végett.
Az adósbesorolásukkal szórakoznak
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő legutóbbi elemzésében közölte, hogy véleménye szerint a Brexit kikezdheti a font globális tartalékvaluta-szerepét is, amely pedig a globális pénzügyi válság kezdete óta a lehetséges legjobb, "AAA" szuverén brit adósosztályzat egyik kiemelt jelentőségű alátámasztó eleme.
Az S&P szerint ha a font tartalékvaluta-szerepe megrendülne, az önmagában a brit államadós-besorolás leminősítését eredményezheti. A cég nemrégiben megerősítette a hosszú és rövid futamidejű brit államadósság lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" besorolását, de érvényben hagyta a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást is a hosszú távú osztályzaton, arra a véleményére hivatkozva, hogy komoly kockázatot jelentene a brit gazdaságra, az exportra és a londoni pénzügyi szolgáltatási központra, ha Nagy-Britannia távozna az Európai Unióból.
Az S&P szerint a negatív kilátás azt jelenti, hogy legalább egyharmados az esélye a brit államadós-besorolás leminősítésének a következő két évben.