Mimt arról már beszámoltunk, az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4 százalékkal mérséklődött a forgalom, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 5,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 18,1 százalékkal csökkent az értékesítési volumen naptárhatástól megtisztított volumene.
Az üzemanyagforgalom nélkül számolva 4,5 százalékos volt a forgalom visszaesése. Az üzemanyagforgalom csökkenése mindazonáltal jelentősen mérsékelheti a nyersolaj és olajtermékek importját, hozzájárulva a külső egyensúly javulásához - vélik az MBH Bank elemzői.
Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,8 százalékkal nőtt, ezzel szemben a használtcikk-üzletekben 1 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,8 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 6 százalékkal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 10,7 százalékkal, és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 15,1 százalékkal csökkent. Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,3 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene lényegében nem változott. 2015. év átlagához képest a kiskereskedelmi forgalom 24,4 százalékkal, 2010-hez képest 36,8 százalékkal emelkedett.
A kiskereskedelmi forgalom jelentős visszaesését a tavaszi hónapokban az szja-visszatérítés, és a hathavi fegyverpénz tavalyi kifizetései miatt okozott magas bázis mellett a kiemelkedően magas – bár csökkenő – infláció és a háztartási energiaárak az átlagos fogyasztást meghaladó háztarások számára jelentős emelkedése okozzák. Az élelmiszerüzletek forgalmában továbbra is erőteljes, de egyre enyhébb a visszaesés, az előbbiek mellett a tudatosabb vásárlások, az élelmiszerpazarlás elkerülése miatt, az utóbbira utal, hogy szignifikánsan csökkent a kidobott élelmiszerek mennyisége. A tudatosabb és óvatosabb vásárlásokat tükrözi, hogy a kiskereskedelmi üzletek árbevételnövekedése elmarad a bérdinamikától, valamint a volumen csökkenése a reálbérek visszaesésétől, ami arra utal, hogy a háztartások a megtakarításaikat növelik – amit a háztartások pénzügyi számlái is alátámasztanak –, vagy a más szolgáltatásokra fordított kiadásaikat.
A kiskereskedelmi forgalom látványos visszaesését egyszeri bázishatások is okozták. Tavaly márciusban a háztartásoknak nyújtott transzferek elsősorban a nem élelmiszerüzletekben okoztak élénkülést, míg az üzemanyagtöltő állomások forgalmának megugrásához a külföldiek és a saját telephellyel rendelkező fuvarozók a kedvezményes üzemanyagárakhoz való átmeneti hozzáférése is hozzájárult, ami áprilistól már kiesett a forgalomból.
Az év hátralevő részében az egyre alacsonyabb bázis miatt fokozatosan enyhülhet a kiskereskedelmi fogalom visszaesésének mértéke, így a mélyponton már túljutott a kiskereskedelmi szektor - jövendölik az MBH Bank elemzői. Az enyhülő infláció, valamint a reálbérekben szeptemberben várt fordulat miatt a következő hónapokban már élénkülésre lehet számítani.