Több mint 100 évvel ezelőtt, 1914. szeptember 6-án hatszáz párizsi taxit rendeltek ki katonai szolgálatra, amelyek egy nap alatt hatezer gyalogos katonát szállítottak az első világháború északkeleti frontvonalához – derül ki a Múlt-kor történelmi magazin korábbi cikkéből. Feladatuk az volt, hogy megerősítsék a marne-i csatában részt vevő francia és brit erőket, amelyek az előretörő németeket igyekeztek megállítani.
Bár a támadók 200 kilométerre hatoltak be Franciaországba, és olyan közel kerültek Párizshoz, hogy láthatták a 20 kilométerre lévő Eiffel-torony tetejét, végül az Elzász felől érkező francia hadtestek segítségével sikerült megállítani őket. Ki gondolta volna akkor, hogy a taxik 110 év múlva újra látványos szerepet kaphatnak egy háborúban?
Az orosz hadsereg ugyanis egyre inkább civil taxikkal oldja meg a sebesült katonák elszállítását a hadszíntérről – adta hírül a Moscow Times egy ismert orosz bloggerre, Daniil Bezszonovra hivatkozva. A katonai inváziót támogató influencer korábban az önmagát Donyecki Népköztársaságnak nevező donbaszi szakadár rendszer információs miniszterének helyettese volt. Beszámolója szerint francia történet egyfajta fordítottjára emlékeztető fejlemény forrása az, hogy az orosz katonai vezetés betiltotta a magántulajdonban lévő járművek és a humanitárius célra használt teherautók felhasználását a sebesültek elszállítására. Ezt a döntést azzal indokolták, hogy a részeg sofőrök rendszeresen baleseteket okoztak, ami akadályozta a katonai szállításokat.
Bezszonov szerint a taxik kritikus szerepet játszanak a sérültek evakuálásában, és kórházba juttatásában. „A harcoló katonák bátor taxisokra támaszkodhatnak a sérültek kimentésében. Nagyon hálás vagyok a sofőröknek, akik részt vesznek ebben és remélem, hogy nem fogják eltiltani a taxikat ettől a tevékenységtől” – írta a blogger egyik posztjában. Ezt megelőzően gondot okozott az is, hogy a hadsereg a megszállt ukrajnai területeken lefoglalta a civil járművek 90 százalékát vagy tulajdonosaik felajánlottak azokat katonai célra. A katonák ezek hiányában helyenként biciklivel szállítják a muníciót a frontra. Bonyolítja a helyzetet, hogy kivégzéssel fenyegetik azokat a katonákat, akik civil járműveket vesznek igénybe mozgásukhoz. Ez nem javítja az egységek morálját és szakértők szerint rámutat az orosz katonai logisztika gyengeségére. A nagy technikai veszteségek, amelyek a teherautókat is érintik, arra szorítják a katonaságot, hogy civil erőforrásokat vegyen igénybe. (Forrás: Moscow Times, Múltkor.hu