5p
A 2008-as általános pénzügyi válság és a 2011-12-es eurózóna válság idején a magyar kormány a nyugat válságáról kezdett beszélni, és a keleti sikeres, feltörekvő országokat kezdte példának tekinteni. Most, a válságok elmúltával nézzük meg, melyik csoport a vonzóbb, kit is kéne követnünk?

Az érvek úgy szóltak 1-2 éve, hogy a nyugat válságban van, de ha éppen nincs válságban, akkor stagnál, míg egy sereg keleti ország hatalmas ütemben tör előre. Az a kérdés, hogy e pillanatban melyik csoport tűnik vonzóbbnak, kik gazdagabbak nálunk, és a következő években mi várható?

Összehasonlítási alap

A legjobb gazdaságú és egyben legmagasabb életszínvonalat kínáló országok kiválasztásánál a legbiztosabb mutató az egy főre jutó GDP vásárlóerő paritáson. Ez az adat kisebb lakosságú országok esetén torzíthat, ezért számunkra a Magyarországgal összehasonlítható lakosságú országokat érdemes megvizsgálni. Az egyszerűség kedvéért az 5 millió felettieket vonjuk be a körbe.

Lényeges szempont még, hogy ne torzítsa a képet olyan tényező, ami a véletlen műve, vagyis ha egy ország a természettől óriási ajándékot kapott. Igen, az olajországokra gondolunk: velük értelmetlen összehasonlítást tenni. Így nem foglalkozunk az öbölbeli olajországokkal, sem Szaúd-Arábiával, de kihagyjuk ezért Norvégiát is. Oroszországot jelentősége miatt megemlítjük, noha az ország jövedelmét túlnyomórészt a nyersanyag export bevételek biztosítják.

Van még egy mutató, amit figyelembe veszünk, ez az ENSZ által publikált Human Development Index, vagyis egy, az életkörülményeket mérlegelő fejlettségi index. Ez figyelembe veszi az életszínvonalat, a várható életkort, oktatás színvonalát, életminőséget.

Ők a nyerők

Ha az eddigiek alapján megnézzük, kik lényegesen vonzóbbak nálunk, akkor a következő lista adódik: Svájc, USA, Hollandia, Ausztrália, Szingapúr, Ausztria, Németország, Kanada, Dánia, Írország, Svédország, Belgium, Finnország, Franciaország, Japán, Nagy-Britannia, Olaszország, Dél-Korea, Izrael, Új-Zéland. Kissé fölöttünk még Spanyolország és Szlovénia tartózkodik.

Nos, ha megnézzük ezt a csoportot, akkor túlnyomórészt a hagyományos értelemben vett fejlett nyugat országait találjuk benne, közülük a fele EU-tag.  Az egyetlen kivétel talán Szingapúr, de az sem az utóbbi években tört előre, és gyakorlatilag városállamnak tekinthető, ami torzítja az összehasonlítást (ha Budapest egy önálló állam lenne, igen előkelő helyen állna a rangsorban). A többiek közül Japán vagy Izrael, esetleg Ausztrália és Új-Zéland ugyan földrajzilag keletebbre vannak, de a második világháború után kialakult hagyományos értelemben vett nyugat részei.

Mi tetszett meg a keletben?

A helyzet akkor lenne érdekes, ha új országok törnének fel ebbe a csoportba, különösen az eddig keletnek vagy délnek tartott társaságból. Felmerül a kérdés, hogy miért tűntek vonzó modellnek bizonyos országok a kormány számára? A válasz abban rejlik, hogy gazdaságuk gyorsan növekszik.

A gazdasági növekedés pedig igen vonzó, hisz az most nyugaton nem nagyon van, és a világ többi országa közül sok valóban gyorsan növekszik, csakhogy igen alacsony bázisról. A kérdés akkor lenne izgalmas, ha egy gyorsan növekvő ország a közelünkbe kerülne, esetleg megelőzne minket.

A kedvencek

De nézzük, melyek azok az országok, amelyek egyáltalán szóba kerültek, mint a kelet új üdvöskéi. Mindenekelőtt természetesen Kína, amely 7-8 éven belül nominálisan is a világ legnagyobb gazdasága lesz. Csakhogy lakossága is a legnagyobb a világon, 1,4 milliárd, ami több mint négyszerese az amerikainak. Amikor tehát Kína megelőzi Amerikát, gazdasága egy főre vetítve még mindig csak negyede lesz annak. Vásárlóerő paritáson viszont nagyjából most vannak ezen a szinten. Ha magunkkal hasonlítjuk össze, kicsit több mint fele a kínai adat a magyarnak. Messze vannak még tehát, mire felérnének akárcsak hozzánk, már rég lelassul a növekedésük (már most is lassul).

A másik kedvenc Oroszország. Az orosz egy főre jutó GDP megegyezik a miénkkel, vagyis az oroszok úgy élnek, mint mi. Ez valóban jelentős eredmény, mind a cári Oroszországhoz, mind a Szovjetunióhoz képest, csakhogy ezt szinte kizárólag az olaj és a gáz eladásából érik el, enélkül töredéke lenne csak a GDP-jük.

Végül az utolsó irigyelt állam, Törökország. Kétségtelen, hogy korábbi önmagához képest óriásit fejlődött az ország, és relatív magasra is jutott: korábbi balkáni gyarmatait, melyeket évszázadokig lehúzott, egytől egyig megelőzte, és tőlünk is már csak 20 százalékkal van lemaradva. Csakhogy most ott is úgy tűnik, a gyors növekedés évei után feszültségek keletkeztek a gazdaságban, következik az elért növekmény konszolidációja.

Közép-Ázsia volt szovjet köztársaságaival pedig az a helyzet, hogy közülük a nagy területű, nagy szénhidrogén vagyonnal rendelkező, ehhez képest gyéren lakott Kazahsztán közelít meg minket, a többiek sokkal hátrébb vannak.

Jöjjenek a közelünkbe

A konklúzió tehát az, hogy ha a hozzánk hasonló, nyersanyagvagyon nélküli országokat vesszük figyelembe, akkor továbbra sincs párja a nyugatnak, ők a legvonzóbbak, és a válságokon is túljutottak. Ha a gyorsan növekvő feltörekvő kelet országai közül akár csak egy is beér minket, ne adj isten megelőz, akkor valóban érdemes lehet megnézni, mit csinálnak jobban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG