Tűrhetetlennek nevezte, hogy Csáky Pál, a szlovák parlament képviselője és azt általa vezetett Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke a magyar kormány védelmét élvezze. Mint mondta, "mi minden nálunk élő kisebbséget tisztelünk, de az MKP igenis a szlovák politikai színtér szerves része, amely semmilyen külön védelemben nem részesülhet. Mert ha nem így lenne, az a más politikai szubjektumok óriási diszkriminációját jelentené." Fico szerint Csáky nagyon téved, amikor azt hirdeti, hogy pártja, az MKP nélkül Szlovákiának nem lehet demokratikus kormánya. Az MKP-t épp ez a szemlélet sodorja mérhetetlen távolságra a kormányzati részvételtől.
Fico megfogalmazása szerint Göncz Kinga azt üzente Pozsonynak, hogy ha nem fogad szót Budapestnek, majd megnézheti magát, milyen "diplomácia poklot zúdítanak ránk az európai intézményeknél". "A válaszom erre az, hogy nagyon kategorikusan nemet mondok: nem hajtunk fejet a magyar kormány utasításai előtt." Fico, nyilván a müncheni döntésre utalva, "külön szomorú" időszerűséget tulajdonított annak, hogy a magyar külügyminiszter "ultimátuma egybeesik egy másik, hetven évvel ezelőtti ultimátum évfordulójával".
A szlovák kormányfő szerint a magyar ultimátum "a magyarok hosszú távú közép-európai megerősítését" célzó stratégia része, amit a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMMK) léte is bizonyít. Fico úgy látja, az önálló Szlovákia létrejötte, 1993 januárja óta "minden eddigi magyar kormány azonos, módszeresen szlovákellenes stratégiát követ". Fico szerint mindebben az a rossz, hogy a magyar kormányok ezt az érintett, magyar kisebbség által is lakott "országok kárára teszik. Mi azonban nem engedjük meg, hogy bárki a szlovák nemzeti és állami érdekek rovására szerezzen érvényt a magyarság terjeszkedését célzó koncepciójának. Különösképpen azt nem, hogy ezt az érdekünkben álló jószomszédi kapcsolatok kárára tegye."
Mint mondta, Szlovákia kormánya semmi olyat nem tett, amiért ne lenne tiszta a lelkiismerete, s ami ilyen lépésre jogosítaná fel a magyar külügyminisztert. "Ellenkezőleg. Kijelenthetem, hogy a magyar ultimátumok és a magyar kormánypolitika súlyosan veszélyeztetik a közép-európai térség stabilitását". Az ilyen felelőtlenségre nemcsak a jelenlegi, de a mindenkori szlovák kormány azonos módon fog reagálni, legyen az majdan balközép vagy jobbközép kormány. Ezzel együtt továbbra is érvényes Gyurcsány Ferenc szlovákiai meghívása, mert ő bizony nem adja meg a magyar miniszterelnöknek azt az örömöt, hogy - "ahogy azt Gyurcsány Visegrádon velem megtette" - egyik pillanatról a másikra eláll kettejük alaposan előkészített kétoldalú megbeszélésétől. Fico szerint - ellentétben az ultimátummal - az ő kormánya "még a Magyar Gárdára is a jellegzetes szlovák visszafogottsággal reagált", nemkülönben az egyéb sérelmek sorozatára.
Fico felemlegette, hogy kormánya milyen bőkezű volt, amikor 40 milliós adománnyal megmentette - az egyébként sok évtizede törvény alapján működő - szlovák közszolgálati rádió magyar adását, s hogy Szlovákia egyetemet adott a szlovákiai magyaroknak - noha ez még az előző kormánnyal két cikluson át együtt kormányzó MKP és a Mikulás Dzurinda féle kormány pártjai közti alku eredménye volt. Fico ismételten szólt arról, hogy Magyarország magatartását a belső belpolitikai gondok határozzák meg, hogy Gyurcsány Ferenc nem tudja kitölteni megbízatási idejét, bezzeg Szlovákiában rend van, szárnyal a gazdaság, januártól euró lesz a fizetőeszköz, országa tehát Magyarországhoz képest "különösképpen az utóbbi időszakban sikeresebb állam". Ezért szerinte nagyon rossz, ha valaki - mint Magyarország - "így kompenzálja saját belpolitikai problémáit".
Robert Fico meglehetősen ellentmondásosan szól a szlovákiai magyarok nyelvi jogairól is, mondván, ám beszéljenek az anyanyelvükön, s egymás között akár "a helységek, hegyek és folyók" nevét is tetszőlegesen használják, de az megengedhetetlen, hogy ne tudjanak "tökéletesen szlovákul", s így beszélvén ne a szlovák földrajzi neveket használják. Kormányának elszánt törekvése az, hogy minden szlovák állampolgár "tökéletesen beszéljen szlovákul, ami azt is jelenti, hogy tudni fogja a helységek, hegyek és folyók szlovák megnevezéseit is. Azt nem akarjuk, hogy a Szlovák Köztársaság polgára csak azért ne ismerje Bratislava nevét, mert magyar a nemzetisége, s ezért folyton Pozsonyt mond" - fogalmazott Robert Fico.
Az MKP nyilatkozatban helytelenítette Fico szavait, mondván, "nem a szlovák-magyar viszonyt jelenleg terhelő gondokról", nem a magyar tankönyvekből kitiltott magyar földrajzi nevekről és nem is a magyar iskolák kiéheztetéséről beszélt. Csáky Pál, az MKP elnöke tartalmatlan, egyre nacionalistábbra hangolt politikus üres színjátékának nevezte a Robert Fico által elmondottakat.
A szlovákok megint beszóltak Göncznek
Amerikai vízum: benne lehetünk a 10-ben
MTI