A Nemzetközi Valutaalap szerint Romániának további jelentős adóügyi reformokat kell bevezetnie a bukaresti kormány által bejelentett költségvetési korrekciókon kívül ahhoz, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt az uniós szerződések által előírt 3 százalék alá tudja szorítani. A washingtoni pénzintézet küldöttségének vezetője, Kees Martijn szerdai bukaresti sajtóértekezletén értélkelte a román gazdaság helyzetét, miután az IMF delegációja - szokásos éves látogatása utolsó napján - találkozott Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel.
Az Agerpres hírügynökség által idézett küldöttségvezető rámutatott: az IMF (az áprilisi 2,4 százalékról) 2,3 százalékra csökkentette a román gazdaság idei növekedésével kapcsolatos várakozását, 2023-ban pedig 6 százalékos (vagyis a tavalyi 5,68 százalékot is meghaladó) GDP-arányos költségvetési hiányt valószínűsít, amit 2024-ben 5 százalékra csökkenthet a bukaresti kormány nemrég bejelentett korrekciós csomagja.
Adóreformokat javasolnak
Kees Martijn szerint ezért Romániának a következő két évben a GDP 2 százalékát meghaladó mértékben kell növelnie a költségvetési bevételeket, a legutóbbi fiskális csomag által eredményezett növekedésen túlmenően. Az IMF a mentességek, a kiváltságok és a fennmaradó kiskapuk megszüntetését, az alacsony áfakulcsok alkalmazási körének korlátozását, az egyszerűsített adózású "mikrovállakozások" bevételküszöbének leszállítását javasolja Romániának.
Jelenleg a félmillió eurónál kisebb éves forgalmú kkv-k minősülnek Romániában mikrovállalkozásoknak, amelyek számára lehetővé tették, hogy a 16 százalékos nyereségadó helyett 60 ezer eurós éves árbevétel alatt 1 százalékos, 60-500 ezer eurós bevétel között pedig 3 százalékos forgalmi adót fizessenek.
Figyelmeztetés
A nemzetközi pénzintézet továbbá úgy értékelte, hogy a bankokra és a nagyvállalatokra most kivetett forgalmi adó méltánytalanul megterheli az alacsony árréssel dolgozó cégeket. Az IMF másfelől arra figyelmeztette a bukaresti kormányt, hogy kerülje a fiskális kapkodást, mert az ad hoc adóváltozások bizonytalanságot keltenek, és ellehetetlenítik a tervezést.
(MTI)