Lengyelország immáron Spanyolországot is lehagyta abban a versenyben, hogy melyik európai uniós tagországban élnek nagyobb jómódban a háztartások – idézi az Eurostat adatait a Notes from Poland hírportál. Az összehasonlítást az egyes országok úgynevezett tényleges személyes fogyasztási adatai (actual individual consumption, AIC) alapján készítik.
Az AIC a megvásárolt áruk és szolgáltatások alapján méri a háztartások fogyasztását, amit kiegészít az olyan közvetett fogyasztással, amit az államtól (oktatás, egészségügyi ellátás) vagy nonprofit szervezetektől kapnak az állampolgárok. Az így szerzett adatokat azután korrigálják az áreltérésekkel, azaz az AIC adatokat az összehasonlításban vásárlóerő-paritáson veszik figyelembe.
Az Eurostat szerint ez a mutató pontosabb, mint az egy főre eső GDP, mert az ugyan jól jelzi, hogy milyen jólétben élnek az egyes országok lakói átlagosan, ám nem feltétlenül az átlagemberek fogyasztására reflektál.
A 2022-es összesítés azt az eredményt, hozta, hogy Lengyelország AIC-je az uniós átlag 86 százalékát éri el, ami hangyányival jobb, mint Spanyolország 85 százalékos és picit rosszabb, mint Írország 87 százalékos adata. A lengyelek korábban már megelőzték Görögországot, amely jelenleg 78 százalékon áll, és Portugáliát, amelynek mutatója Spanyolországhoz hasonlóan 85 százalék.
Az élen szokás szerint Luxemburg tanyázik, az EU átlagához képes 138 százalékos aránnyal, majd Németország következik 119 százalékkal, aztán Ausztria 118 százalékkal. Magyarország a futottak még csoportba került az uniós átlag 72 százalékával. Ezzel csak a 67 százalékos adatot felmutató Bulgáriát előzi meg. Hátulról a harmadik Szlovákia 73 százalékkal.
A lengyelek jól szerepelnek egy OECD-rangsorban is. Ez a ledolgozott munkaórákhoz és a megélhetési költségekhez viszonyított átlagbérek alapján állítja sorrendbe az országokat. A lengyelek ebben az összehasonlításban is megelőzik a portugálokat és a görögöket, ám a spanyolok, még előttük járnak.