4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Párizsban, Londonban és Washingtonban komoly kihívásokkal szembesülnek az egyre inkább beszoruló első számú politikai vezetők. Általános sztrájk jön Párizsban, miközben a Brexit tárgyalások teljes lebénultak London és az EU között. Szeptember lesz az a hónap, amikor várhatóan berobban Washington és Peking között a kereskedelmi konfliktus is.

Minden jel szerint az őszi szél régen látott politikai feszültséget hoz el Párizsba, Londonba és Washingtonba. Párizsban a lassanként közutálatnak örvendő elnök tegnap mutatta be munkaerőpiaci reformcsomagját. A demokratikus jogszabályokat ravaszul megkerülve az új jogszabályokat rendeletek formájában vezeti be Macron, így azokról nem lesz vita a Parlamentben!

Francia szociális államcsíny?

De ezzel csak ideig-óráig enyhítheti a politikai feszültséget. Az elnök még elő sem jött a munkaerőpiacot rugalmasabbá tévő csomagjával, de a friss felmérések szerint a franciák 52 százaléka azt már teljes egészében elutasítja. El lehet tehát képzelni, milyen felfordulás lesz szeptember 12-én, amikor a második legnagyobb szakszervezet (CGT - Confédération Générale du Travail) országos sztrájkra szólított föl. A szélsőbal vezetője, Jean-Luc Mélenchon, akinek mozgalma az elnökválasztáson 19.6 százalékot ért el, „szociális államcsínynek” nevezte Macron reformcsomagját.

A font a paritás felé közelít

London felett is gyülekeznek a nehéz fellegek. Tegnap ért véget a Brexit tárgyalások harmadik fordulója Brüsszelben, gyakorlatilag nulla előrehaladással és növekvő feszültséggel az EU és az Egyesült Királyság között. Michel Barnier, az EU "brexitügyi" tárgyalóbiztosa szerint Londonnak komolyan kellene vennie a kilépési tárgyalásokat és pontosan megfogalmaznia, hogy milyen területeken mekkora összeget tart jogosnak a távozás utáni fizetési kötelezettségként, miközben a szigetország csak általánosságban, konkrét számok nélkül beszél a kérdésről. Továbbra is ez a legfontosabb ütközőpont a felek között, egyúttal Barnier aggódik, hogy telik az idő.

Az angol gazdaság közben egyre jobban érzi a politikai beszorulást. Az EU és a szigetország közötti GDP növekedési különbség Brüsszelt ráadásul bátrabbá is teszi a kérdésben, hiszen nincsen gazdasági kényszer a nagyobb engedményekre. A Berlin és London közötti kereskedelem az első fél évben 3 százalékkal csökkent. A befektetők is elfordulnak Londontól, a font folytatja szabadesését és már közel jár a paritáshoz az euróval.

Káncz Csaba

Jöhet a kereskedelmi háború Pekinggel

Washingtonban Trump is viharokra számíthat. A kongresszusi republikánusokkal a kapcsolata szabadesésben van, ahogy annak az esélye is, hogy komolyabb törvényjavaslatot átvigyen a törvényhozáson. Trump szerdán Missouriban tartott kampányjellegű beszédet, melyen általánosságban beszélt az adóreformról is. "Nem akarom, hogy csalódást okozzon ebben a Kongresszus, remélem értenek engem". Konkrét javaslatok ismét nem hangzottak el, de az adósságlimit megemelésén túl láthatóan ez lesz az adminisztráció idei prioritása, miután más területen nem sikerült előrelépni.

Szeptember lesz az a hónap, amikor várhatóan berobban Washington és Peking között a kereskedelmi konfliktus is. Peking 2001 decemberében csatlakozott a WTO-hoz és mára teljesen világos, hogy kijátssza a nemzetközi kereskedelmi szabályokat. Védi a piacát a versenytől, mindenek előtt az internetes cégei esetében. Ha esetleg mégis utat enged külföldi vállalatoknak, akkor gyakran partnerséget követel egy kínai céggel, vagy egyszerűen csak a technológiai tudás átadását szabja feltételül.

Szerencsés lenne, ha Peking még azelőtt reagálna az amerikai kérésekre, mielőtt a kommunista párt mandarinjai összegyűlnek a párt XIX. kongresszusára ebben a hónapban. Ha nem, akkor annak súlyos kihatásai lehetnek a világgazdaságra.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG