4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Párizsban, Londonban és Washingtonban komoly kihívásokkal szembesülnek az egyre inkább beszoruló első számú politikai vezetők. Általános sztrájk jön Párizsban, miközben a Brexit tárgyalások teljes lebénultak London és az EU között. Szeptember lesz az a hónap, amikor várhatóan berobban Washington és Peking között a kereskedelmi konfliktus is.

Minden jel szerint az őszi szél régen látott politikai feszültséget hoz el Párizsba, Londonba és Washingtonba. Párizsban a lassanként közutálatnak örvendő elnök tegnap mutatta be munkaerőpiaci reformcsomagját. A demokratikus jogszabályokat ravaszul megkerülve az új jogszabályokat rendeletek formájában vezeti be Macron, így azokról nem lesz vita a Parlamentben!

Francia szociális államcsíny?

De ezzel csak ideig-óráig enyhítheti a politikai feszültséget. Az elnök még elő sem jött a munkaerőpiacot rugalmasabbá tévő csomagjával, de a friss felmérések szerint a franciák 52 százaléka azt már teljes egészében elutasítja. El lehet tehát képzelni, milyen felfordulás lesz szeptember 12-én, amikor a második legnagyobb szakszervezet (CGT - Confédération Générale du Travail) országos sztrájkra szólított föl. A szélsőbal vezetője, Jean-Luc Mélenchon, akinek mozgalma az elnökválasztáson 19.6 százalékot ért el, „szociális államcsínynek” nevezte Macron reformcsomagját.

A font a paritás felé közelít

London felett is gyülekeznek a nehéz fellegek. Tegnap ért véget a Brexit tárgyalások harmadik fordulója Brüsszelben, gyakorlatilag nulla előrehaladással és növekvő feszültséggel az EU és az Egyesült Királyság között. Michel Barnier, az EU "brexitügyi" tárgyalóbiztosa szerint Londonnak komolyan kellene vennie a kilépési tárgyalásokat és pontosan megfogalmaznia, hogy milyen területeken mekkora összeget tart jogosnak a távozás utáni fizetési kötelezettségként, miközben a szigetország csak általánosságban, konkrét számok nélkül beszél a kérdésről. Továbbra is ez a legfontosabb ütközőpont a felek között, egyúttal Barnier aggódik, hogy telik az idő.

Az angol gazdaság közben egyre jobban érzi a politikai beszorulást. Az EU és a szigetország közötti GDP növekedési különbség Brüsszelt ráadásul bátrabbá is teszi a kérdésben, hiszen nincsen gazdasági kényszer a nagyobb engedményekre. A Berlin és London közötti kereskedelem az első fél évben 3 százalékkal csökkent. A befektetők is elfordulnak Londontól, a font folytatja szabadesését és már közel jár a paritáshoz az euróval.

Káncz Csaba

Jöhet a kereskedelmi háború Pekinggel

Washingtonban Trump is viharokra számíthat. A kongresszusi republikánusokkal a kapcsolata szabadesésben van, ahogy annak az esélye is, hogy komolyabb törvényjavaslatot átvigyen a törvényhozáson. Trump szerdán Missouriban tartott kampányjellegű beszédet, melyen általánosságban beszélt az adóreformról is. "Nem akarom, hogy csalódást okozzon ebben a Kongresszus, remélem értenek engem". Konkrét javaslatok ismét nem hangzottak el, de az adósságlimit megemelésén túl láthatóan ez lesz az adminisztráció idei prioritása, miután más területen nem sikerült előrelépni.

Szeptember lesz az a hónap, amikor várhatóan berobban Washington és Peking között a kereskedelmi konfliktus is. Peking 2001 decemberében csatlakozott a WTO-hoz és mára teljesen világos, hogy kijátssza a nemzetközi kereskedelmi szabályokat. Védi a piacát a versenytől, mindenek előtt az internetes cégei esetében. Ha esetleg mégis utat enged külföldi vállalatoknak, akkor gyakran partnerséget követel egy kínai céggel, vagy egyszerűen csak a technológiai tudás átadását szabja feltételül.

Szerencsés lenne, ha Peking még azelőtt reagálna az amerikai kérésekre, mielőtt a kommunista párt mandarinjai összegyűlnek a párt XIX. kongresszusára ebben a hónapban. Ha nem, akkor annak súlyos kihatásai lehetnek a világgazdaságra.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint a Kádár-korszak jutott eszünkbe az Orbán-kormányról – A hét videója
Dobos Zoltán - Gáspár András - Izsó Márton | 2024. május 10. 18:44
Ez volt az inflációs hullám alja? Vagy lehet még alacsonyabb? Az élelmiszerláncok és benzinkutak után kit akar majd megrendszabályozni Orbán Viktor kormánya? Ki tehet az elmúlt három év gigantikus mértékű pénzromlásáról? A hét videója sorozatban a legfrissebb KSH-adatokat elemzi Dobos Zoltán újságíró és Gáspár András lapigazgató.
Makro / Külgazdaság Bitang drága ez a hitel, mégis viszik, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 12:51
Dörzsölhetik a markukat a bankok: bár csak minimális mértékben csökkentették az elmúlt év során a személyi hitelek kamatait, tavaszra történelmi rekordra futott az ügyfelek által igényelt kölcsönösszeg. 
Makro / Külgazdaság Kilőtt a brit gazdaság: 0,6 százalékos növekedésnek örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 10:38
A friss GDP adat alapján Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió. A növekedés ráadásul a vártnál jóval gyorsabb volt az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Az infláció visszatért a növekedés útjára: 3,7 százalék áprilisban
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 08:30
Az infláció mértéke megegyezett az elemzők várakozásaival, de a csökkenő tendenciának vége. Értéke meghaladta a 3,6 százalékos márciusi értéket.
Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG