4p

300 éve nem látott mélységű depresszió és elszabadult kultúrharc – áll a bál az Egyesült Királyságban.  A Brexit szavazók 40 százaléka azt kívánja, bárcsak Britannia ma is birodalom lenne.  Káncz Csaba jegyzete.

Boris Johnson hamiskártyás propagandája évekig azt sugallta, hogy a dicsőséges Brexittel végre felszabadulnak London energiái, és a ’Global Britain’ stratégia lehetővé teszi a szigetországnak, hogy egy új Szingapúrrá váljon.  

Fotó: depositphotos.com
Fotó: depositphotos.com

Egyben befejeződnek az átutalások az elmeszesedett Brüsszelnek és a felszabadult pénzből heti 350 millió font többletjuttatást ad a lerobbant brit egészségügyi rendszernek (NHS).  Nos, ezek az ígéretek pár száz éve múlva lehet, hogy meg is valósulnak - jelenleg viszont a világ szégyenére naponta közel 1500 koronavírusos halott van a szigetországban, a gazdaság 1709 óta nem látott (!) depresszióba süllyedt, ráadásul az elmúlt hetekben fölszakadtak a sebek az egykori rabszolga kereskedelemmel kapcsolatban is.

Beindult kultúrharc

Az angol jegybank és az anglikán egyház csütörtökön bocsánatkérő üzenetet fogalmazott meg, miután kiderült egy akadémiai listából, hogy vezetőik és lelkészeik hasznot húztak a 18.- és 19. századi rabszolga kereskedelemből.  A Bank of England esetében 27 nevet sorol fel az adatbázis, köztük a bank 11 kormányzóját és 16 igazgatóját.  A bank ígéretet tett, hogy alaposan átvizsgálják műgyűjteményükben a korábbi vezetők portréit, és garantálják, hogy senki nem marad látható helyen azok közül, akiknek köze volt a rabszolgasághoz.
Az anglikán egyház esetében közel 100 lelkészt, köztük egy püspököt találhatunk a listában.  Az adatbázis hozzávetőleg 47 ezer brit személy adatát tartalmazza, akik az 1833-as rabszolgaságot megtiltó törvény elfogadásakor mai árakon számolva összesen 3 milliárd dollárnyi jóvátételt kaptak a központi kincstártól.  A Lloyd's biztosítótársaság és Greene King sörgyár ugyancsak bocsánatot kért, amiért az alapítók rabszolgatulajdonosok voltak, és mindkét vállalat azt ígérte, hogy jelentős pénzügyi támogatást ad feketéket és más etnikai kisebbségeket segítő szervezeteknek.

Brexit és birodalmi nosztalgia

A Georg Floyd meggyilkolása miatt kirobbant tüntetéssorozat az Egyesült Királyságban is kultúrharcként folytatódik, amely szimbolikus kérdések, mindenekelőtt a múlthoz való viszony körül forog. Ennek kezdete volt Edward Colston bristoli szobrának ledöntése két hete, valamint a University of Liverpool döntése, hogy átnevezi egyik épületét William Gladstone volt miniszterelnökről, aki szintén benne volt a rabszolga kereskedelemben.  Minden bizonnyal elmozdításra kerül az oxfordi egyetem homlokzatáról Cecil Rhodes gyarmatosító is.  De már komoly kérdések merülnek fel Oliver Cromwell szerepéről a 17. századi Írországban, ahogyan az 1943-as bengáli éhínséggel kapcsolatba hozott Winston Churchill szobrainak jövőjével kapcsolatban is.  

A közvéleménykutatások szerint összefüggés van a Brexit és az egykori brit világbirodalom megítélése között.  Egy tavaly végi felmérés szerint minden második Brexit szavazó úgy látja: a brit gyarmatbirodalom pozitív kihatással járt a lerohant népekre.  A Brexit szavazók 40 százaléka egyenesen azt kívánja, bárcsak Britannia a mai napig birodalom lenne.  

A fiatal londoni tüntetők viszont azt szeretnék, ha a brit történelemoktatásban a gyarmati idők árnyai és tragédiái is részletesen megjelenjenek.  Egyes történészek most azzal érvelnek, hogy a problémás szobrokat más kontextusba kell helyzeni.  Valóban, a két hete ledöntött Colston szobrot azóta az önkormányzat kiemelte a bristoli öbölből – és úgy döntött, hogy a jövőben egy múzeumban kerül kiállításra.

Szerzői oldal: https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG