A dologhoz hozzátartozik, hogy a tudatosság, a gondosság, a trendkövetés eleve tájékozottságot és bizonyos fokú megélhetési szintet feltételez. Erre annak van ideje-gondja-módja, aki nem mélyszegénységben él, és örül, ha ki tudja fizetni a rezsit, el tudja látni a családot.
Diéta helyett életmódváltás
Ugyanakkor minden friss irányzat mögött az új termékek gyártókapacitásának növelése, erős marketing munka és szerencsés esetben fenntarthatósági meggondolás áll. Azaz pénz, tőkenövelés, cégalapítás - is.
De lássuk a friss trendeket. Ma nem diétázunk, hanem életmódot váltunk, ami sokkal jobban hangzik, elegánsabb és talán sikeresebben betartható, sőt jobban eladható. (Az persze nem változott, hogy erős akarat kell hozzá.)
A női magazinokban vastag életmód mellékletek kínálják a Kánaánt és a szépséget, persze megspékelve jócskán reklámokkal, mert ez is üzlet ám a javából. Az úszás, a fitnesz termek látogatása, a természet felfedezése nem csupán döntés kérdése olykor, hanem a pénztárcáé is.
Vásárlás helyett cseréljünk
Autó helyett bicikli – hogyne. Bár ezzel nem lehet vinni a gyereket reggel az óvodába, érte menni este edzés után, és hétvégére sem tudunk vele kirándulni, hiszen még a kocsi is alig bírja el a sok cuccot.
Egyes körökben a környezettudatosság természetes, az elszántabbak már alig vásárolnak új ruhaneműt, hanem vagy vintage boltokban, illetve garázsvásárokon szerzik be az új blúzt vagy nadrágot, (netán más tárgyakat) illetve egymást közt csereberélnek. Igyekeznek nem kidobni a fölös holmikat, ha mégis, gondoskodnak róla, hogy olyan helyre kerüljön, ahol szükség van rá.
A pici babák ruhatára percek alatt megteremtődik a barátnők készletéből – másra persze ötször többet öltenek a kismamák, mint régen. Külön baba-mama ipar fejlődött ki itthon is az utóbbi 20 évben - utánozva az USA-t.
Nem kidobni, adományozni
Mit kezdjünk a megunt ruhákkal? A hazai adományboltok sajnos csak szűk körben ismertek és a stílusok eléggé archaikus, mit ne mondjak, némelyik lepusztult, az eladó kevéssé lelkes, nem mosolyog, rossz a légkör. Ezt sokkal jobban csinálják külföldön, egészen más arculattal. Nem ártana néhány svéd példát megnézni és utánozni. Ott egyébként az ilyen – elegáns, csinos, jó illatú - boltokban gyakran fogyatékkal élők dolgoznak, és a bevételt saját szervezeteik tagjainak jólétére fordítják.
Divat lett kistermelői, kézműves piacon vásárolni – igaz, kevés helyen elérhető az ilyen, és drága. A lelőhelyek címe, nyitvatartási ideje leginkább a Facebookon és barátnői körben terjed.
Ma már nem kínos otthoni tiszta nylonzacskókat vinni egyes szupermarketekbe, merthogy felszámolják külön a zöldségek és gyümölcsök vásárlásánál a zacskó árát. A leginkább környezetkímélő, ha meg sem vásároljuk a boltit, akkor ki se kell dobni.
Viszlát, műanyag!
Papír, bambusz, kislábos, porcelántálka – azaz minden másban lehet tálalni, csak műanyagban nem. Elegáns partikon – a közelmúltban például a Marriottban vagy a Dining Guide díjkiosztón - - már ilyenekben kínálták, kis adagokban a harapnivalókat, a rántott hústól, a focaccáig, a lazacfalatkától a tiramusig.. Ez a megoldás, bár munkaigényesebb, és többet kell mosogatni, de kevesebb étel megy veszendőbe, ami meg kidobandó csomagolóanyag, az újra felhasználható.
Ma már nyilvánvaló, hogy mindenütt, mindenféle, mentes és vegán fogást lehet rendelni. A meghívásoknál illik feltüntetni, hogy a vendégek jelezzék előre, ha valamilyen diétaigényük van, Akkor is, ha orvosilag indokolt, akkor is, ha csak sikk, ez már nem tartozik a vendéglátóra.
Ha pezsgő, akkor magyar és száraz, kis magánpincészetből, ha bor, bio, sőt, mentes, ha sör, kisüzemi. A vizet – csapvizet is - elegáns, design üvegekben szervírozzák. Lerészegedni ma meg nem bocsátható bűn, elvégre nem a 888-as számú italboltban vagyunk, bár az alkohol már ott sem olcsó.
Piknikezni, mobil nélkül
Divat pikinikezni a szabadban – már ahol szabad. Még menőbb kész piknikkosarakat venni az efféle programhoz, hogy ne kelljen otthon főzni, és azzal érkezni a domboldalra. Előnye, hogy kiszabadulunk a nagyvárosból, lehet a gyerekekkel gond nélkül játszani, napozhatunk, lazulhatunk.
A mobiltelefontól való megszabadulást, elszakadást, néhol szabályozzák, másutt viszont jutalmazzák is, éppen annak érdekében, hogy az éttermekben legalább egymásra nézzenek olykor a családtagok. Laktam olyan hazai elegáns majorságban, ahol a szobákban nem volt tévé, ellenben társasjáték igen, valamint könyvtár. Tessék játszani, beszélgetni, olvasgatni.
Lakjunk fán, lovas tanyán, pincében
Divatosak a különleges szálláshelyek, - lehet megszállni fán is – valamint az eldugott vidéki pincészetek, borászatok, lovastanyák, felújított kúriák. Főleg azok az igazán menők, ahol helyben termett alapanyagokból készólt fogásokat szolgálnak fel.
A főzős workshopok - nem a tévés bohóckodások - főleg fiatalok körében dívnak, de akad köztük olyan komoly és népszerű program is, mint például a szigorú higiéniai szabályokkal működő, koreai főzőtanfolyam – Budapesten.