Szijjártó Péter az EU tagállamok külügyminisztereinek informális találkozóján Pozsonyban. Kép forrása: MTI/KKM. |
A tárgyalássorozaton az EU gazdaságpolitikájának jövője, a migráció és a Brexit tagállamok gazdaságaira gyakorolt hatása mellett az integráció szorosabbra fűzése és az adóelkerülések elleni küzdelem is terítékre kerül.
A júliusban kezdődött szlovák uniós elnökség keretében tartott széleskörű találkozón az uniós tagállamok pénzügyminiszterein kívül a tagországok központi bankjainak vezetői és a pénzügyi élet több más prominens személyisége is részt vesz. A találkozó keretében rendezett első fórumon az EU gazdasági politikájának jövője, valamint a görög adósságrendezés, illetve Spanyolország és Portugália összefüggésében az uniós strukturális alapok részleges befagyasztása is szóba került.
Megy a pénz a görögöknek
Az első találkozót követő sajtótájékoztatón Pierre Moscovici, az EU gazdasági és pénzügyekért illetve adó- és vámügyekért felelős biztosa elmondta: Görögország meg fogja kapni a nyár elején jóváhagyott 10 milliárd eurós csomag még függőben lévő részletét, ennek egyedüli feltétele a görögökkel szembeni elvárásokról korábban született megegyezések, különösen a privatizációra és az energetikára vonatkozó célkitűzések teljesítése.
Az utóbbi időszakban erőteljes igyekezetet tapasztaltak a görög hivatalok részéről az elvárások teljesítésére. Rámutatott: a görögök a 15 célkitűzés közül kettőt már teljesítettek, a többi teljesítése pedig folyamatban van. Kérdésre válaszolva elismerte, voltak időbeli csúszások, de mint mondta: bár igényesnek kell lenni a görögökkel szemben, nem szabad dramatizálni a helyzetet. Örömteli, hogy teljesen sikerült eltüntetni a Grexit (Görögország az euró zónából való távozásának) rémét - fogalmazott.
Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: a nap egyik fő témája Görögország helyzete volt, felszólították a görög kormányt, hogy gyorsítsa fel az eddigi megegyezések teljesítését.
Az egyeztetés során Spanyolországot és Portugáliát érintve terítékre került az uniós strukturális alapok részleges felfüggesztésének kérdése is, és a pénzügyminiszterek megegyeztek abban, hogy a normális állapotokat minél hamarabb vissza kell állítani, ám eközben lankadatlan figyelemmel fogják követni, hogy az érintett kormányok teljesítik-e az ehhez fűződő vállalásaikat.
A szombaton folytatódó informális találkozó témái között az adóelkerülések elleni küzdelem, valamint a terrorizmus finanszírozásának problémája illetve a stabil, kiszámítható adókörnyezet biztosításának lehetőségei is szerepelnek.