Ambiciózus terv
Az Afrikai Fejlesztési Bank szeptemberben választott új vezetőt, Akinwumi Adesina személyében, aki rendkívül ambiciózus célokat fogalmazott meg. Szerinte 600-650 millió emberhez nem jut el most az elektromosság, ami a kontinens gyorsan növekvő lakosságának bő fele. A szakember szerint a bank évi 55 milliárd dollárt fog mozgósítani erre a célra.
A kontinens 540 milliárd dollár adóbevételt termel összességében, ennek 10 százalékát kell az áhított célra fordítani, és ha egyszer van áram, akár a kétszámjegyű gazdasági növekedés elől is elhárulnak az akadályok. Ha a program jól halad, Afrika villamosítása 2025-re teljes lehet.
Megújulók, fosszilisek, hálózat
A kérdés persze az, hogy milyen energiaforrásokat használjanak fel. Természetesen elsősorban a megújulókat preferálják, de a nagy mennyiség és a gyors fejlesztés miatt egyelőre a szenet sem zárják ki. A bankelnök azt mondja, hogy Afrika arra építhet, amije van. A zöld energia lesz a fő cél, de azonnal nem megy ennek kizárólagossá tétele, így kompromisszumot kell kötni.
Persze nemcsak magára az áramtermelésre kell költeni: magasfeszültségű vezetékhálózat és az elosztórendszer kiépítésére kell a pénz fele. Ami a konkrét energiatermelő programokat illeti, néhány példa: vízerőmű Kongóban, óriás szélfarm Kenyában és naperőművek Marokkóban és Dél-Afrikában.
A sötét foltok
Jelenleg nagyjából teljes a villamosítás az észak-afrikai arab országokban és Dél-Afrikában. A lakosság több mint fele áramhoz jut Szenegálban, Kamerunban, Ghánában, Gabonban, Kamerunban is Botswanában. 10-12 országban a lakosság kicsit kevesebb, mint fele jut elektromos energiához (közülük a nagyobbak: Nigéria, Szudán, Angola, Mozambik).
Végül a leghátrányosabb csoport, ahol a lakosság negyedét éri el az áram, vagy még annyit sem: Niger, Csád, Etiópia, Szomália, a nagyobbik Kongó (vagyis a Kongói Demokratikus Köztársaság), meglepő módon Kenya és Tanzánia, és persze sok kisebb ország.
Fényes jövő
A legkevésbé ellátott országok egyúttal azok, ahol a népességrobbanás zajlik, ezért itt különösen lényeges a gyors fejlesztés. Ezek az országok a nagy létszámú fiatal munkaerő által rövidesen a kontinens leggyorsabban növekvő gazdaságai lehetnek, de elektromos áram nélkül értelemszerűen semmilyen ipari vagy szolgáltatási tevékenységet nem lehet folytatni.
Az árammal való ellátás során tehát az emberiség közel egytizede kapcsolódik majd be a világgazdaság vérkeringésébe, nem is beszélve arról, hogy ők is potenciális internet-, és mobiltelefon-használók lesznek. A Facebook, Google és társaik számára új lehetőségek nyílnak, lassan tényleg az egész emberiséget elérik. Persze az árbevétel nyilván eleinte igen alacsony lesz ezeken a területeken, de ez később, mint a világ annyi gyorsan fejlődő részén, változni fog.