Az új cseh külügyminiszter, Tomas Petricek. EPA/MARTIN DIVISEK |
Szijjártó Péter az MTI-hez eljuttatott mai közleményében úgy fogalmazott: "Értékeljük a külügyminiszteri munka megkezdésénél tapasztalt lendületet és megfelelni vágyást."
Szijjártó: eddig nem volt üzengetés
Hozzátette: örömmel várják a novemberi találkozót, akkor mindent megbeszélhetnek, hiszen "eddig nem volt jellemző a magyar-cseh kapcsolatokra az üzengetés, reméljük ezután sem lesz az".
Szijjártó Péter szerint a négy visegrádi ország (Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország) együttműködése továbbra is a magyar külpolitika fókuszában marad. "Nagyra becsüljük Babis miniszterelnök Magyarország melletti kiállását, és ezt tekintjük irányadónak" – fogalmazott.
Petricek megvédené a liberális demokráciát
Az új cseh külügyminiszter egy helyi lapnak adott interjúban azt mondta: "A liberális demokrácia megkérdőjelezésének nem éppen kedvező irányzata számos országban, és nem csak Közép-Európában látható. Úgy vélem, hogy a liberális demokrácia védelmének közös feladatnak kellene lennie."
A Sargentini-jelentéssel kapcsolatban kifejtette: szükség volt a vitára Magyarország "elfordulásáról a liberális demokráciától", a politikai ellenzék elnyomásáról és a médiaszabadságról. Nem volt viszont szükséges a felszólítás a szankciós folyamat megindítására, valamint az ország "kiszavazása" az új európai parlamenti választások és az új Európai Bizottság felállása előtt. "Ez csak indulatokat vált ki" - mondta Petrícek.
Beszélni akar Magyarországgal
Az új cseh külügyminiszter szerint Csehország Közép-Európában a "nyugodt erő" szerepét játszhatná el szomszédjai irányában. "Beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen. Éppen abból kifolyólag, hogy a visegrádi csoportban közel vagyunk egymáshoz, nyitottak lehetünk, és partnereinkkel a kellemetlen dolgokról is beszélhetünk. Novemberben találkozom a magyar és a lengyel kollégámmal, s a jelzett témákat meg akarom nyitni" – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy milyen cseh politika fog érvényesülni Magyarországgal kapcsolatban, amikor Andrej Babis miniszterelnök és a külügyminiszter véleménye eltér egymástól, Petrícek azt mondta: a Magyarország elleni szankciós eljárás megindításáról az Európai Tanács dönt, ahol a kormányfők vannak jelen.
"A tanácskozásra való felhatalmazást azonban a kormány adja, és mi, mint külügyminisztérium, részt veszünk ennek az előkészítésében. Beszélni akarok a kormányfővel Magyarországról és, ahogy már elmondtam, nem fogok szemet hunyni az országban zajló folyamatok felett" - jelentette ki Petrícek, aki október 16-óta tölti be a cseh külügyminiszteri posztot.
Az interjúval kapcsolatos teljes cikkünket itt olvashatja.