2012-ben a kivitel volumene 0,9 százalékkal haladta meg az előző évit, a behozatalé nem változott. A 2012. január–decemberi kivitel értéke 23 183 milliárd forint (80,1 milliárd euró), a behozatalé 21 212 milliárd forint (73,3 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1971 milliárd forintot (6,8 milliárd eurót) tett ki, 7 milliárd forinttal (237 millió euróval) kevesebbet, mint 2011-ben.
2012 január–decemberében a behozatal forintban mért árszínvonala 4,2, a kivitelé 2,9 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 12, az euróhoz mérten 3,3 százalékkal gyengült.
Markánsan bővült a gyógyszerexport
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 3,3, a behozatalé 0,5 százalékkal volt kevesebb 2012-ben. A jelentős súlyú híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kivitelének volumene az év során ötödével csökkent, melyet elsősorban a mobiltelefon és alkatrészeik visszaesése befolyásolt számottevően. Ezzel szemben a közúti jármű és az általános rendeltetésű ipari gép mindkét irányú forgalma dinamikusan bővült. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene 2012-ben emelkedett: az első félévben kétszámjegyű volt a növekedés, a második félévben a – csökkenő megrendelések hatására – egyszámjegyű visszaesés jelentkezett.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 6,3, illetve 3,5 százalékkal haladta meg 2011 január–decemberének szintjét. Az árufőcsoport forgalma minden negyedévben nőtt, elsősorban a vegyipar és a közútijármű-gyártáshoz szorosan kapcsolódó termékek kereskedelmének élénkülése miatt. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék, gumigyártmány exportja, a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, valamint a szerves vegyi termék mindkét irányú forgalma markánsan bővült.
A kereslet visszaesése miatt kevesebb energiahordozót importáltak
Az energiahordozók importvolumene – az árak 14 százalékos növekedése mellett – az év egészét tekintve 5,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2011-ben. A kőolaj és kőolajtermék, illetve a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene a belföldi kereslet visszaesése miatt jellemzően alatta maradt a bázisnegyedévek szintjének.
2012. január–decemberben az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,9 százalékkal nőtt, az importé 5,9 százalékkal csökkent 2011-hez képest. A kivitel volumennövekedése a második és harmadik negyedévben kiemelkedő volt. A gabona és gabonakészítmény, ezen belül a kukoricaexportja dinamikusan, az állati takarmányoké kétszámjegyű mértékben bővült. A cukor, cukorkészítmény és méz, valamint a dohány és dohányáru kivételével minden egyéb árucsoport behozatala elmaradt a 2011. január–decemberi bázistól.
Legfontosabb külkereskedelmi partnerünk továbbra is Németország
2012-ben az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 0,9, az onnan érkező behozatalé 1,9 százalékkal volt több, mint 2011-ben. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 184 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 0,8 százalékkal bővült, az importé 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől. Míg az import egyik negyedévben sem érte el az előző év azonos időszaki szintet, az export az első féléves 4,5 százalékos exportvolumen-bővülés után a második félévben bázisszint alá csökkent. A külkereskedelmi mérleg hiánya 724 milliárd forint volt, 177 milliárd forinttal kevesebb, mint 2011-ben.
Legfőbb külkereskedelmi partnerünk mindkét irányban Németország, továbbá a kivitelnél sorrendben: Románia, Szlovákia, Ausztria, Olaszország, a behozatalnál: Oroszország, Ausztria, Kína, Szlovákia. A felsorolt országok esetében a tárgyidőszaki legnagyobb export- és importnövekményünk német relációban, a közúti jármű árucsoportnál keletkezett. A legnagyobb csökkenés a híradás-technikai termékkör Kínából történő behozatalában (259 millió euró) és Franciaországba irányuló kivitelében (273 millió euró) volt 2011-hez viszonyítva.