A kormányfő úgy látja, minden elemző egybehangzó vélekedése szerint Magyarországra csak áttételesen, és viszonylag csekély mértékben hathat a kibontakozó és egyre inkább Európára is átterjedő nemzetközi hitelválság. Kitért arra: ha Amerikában nagyok a veszteségek, akkor azok az amerikai befektetők, akik Európában és Magyarországon is aktívak voltak, felszámolják itteni befektetéseiket, azaz eladnak, és a pénzt hazaviszik.
Mint írta, ha sokan adnak el, akkor ezzel csökkennek az árak, csökkennek a tőzsdeindexek, és természetesen gyengül a forint. Ha bizonytalanság van a világban, akkor egyre kevesebb a befektető, ha kevesebb a befektető, akkor kevesebb munkahelyet lehet teremteni, az emberek meggondolják, hogy vásárolnak-e, kevesebb terméket lehet eladni, így csökken a növekedés - fűzte hozzá.
Gyurcsány Ferenc szerint ráadásul, ha bizalmatlanság üti fel a fejét a piacon, ha kevesen akarnak, vagy mernek befektetni, akkor azok, akiknek pénz kell a befektetésre, egyre drágábban jutnak hozzá ehhez a pénzhez, növekednek a kamatok. Ez tovább csökkenti a beruházási lehetőségeket és kedvet, összességében a növekedést - írta a blogjában.
Úgy fogalmazott: amikor itthon elemezik a várható helyzetet, abból indulnak ki, hogy a vállalkozásoknak kell több lehetőséget biztosítani egy ilyen helyzetben. Ezért egy összességében mintegy 800 milliárd forintos támogatási programot jelentett be Bajnai Gordon gazdasági miniszter csütörtökön.
Saját butaságunknak is köszönhetjük a válságot
Parlament: jövő héten belehúznak a honatyák
Orbán vesztét jósolja Gyurcsány
A Fidesz másképp csinálná
Gyurcsány vagy Orbán? Egyik kutya, másik eb
MTI