Gyurcsány Ferenc kormányzását folyamatos instabilitás jellemzi, ezért komoly politikai teljesítmény részéről, hogy még mindig pozícióban van - mondta Juhász Attila, a Political Capital elemzője. Hozzátette: a kormányfő esetleges távozása 2006 óta mindennapos téma, ez a helyzet azt eredményezte, hogy folyton tiszta lapot igyekezett nyitni, lezárva a múltat, újabb és újabb cselekvési programokat hirdetett, de ezek a kísérletek sem voltak képesek tartósan stabilizálni a kormányt.
Juhász Attila szerint ebből a helyzetből jobb kormányzati teljesítménnyel lehetne kitörni, ám ezt sok más tényező mellett épp a miniszterelnök sajátos, instabil helyzete akadályozza. A politológus szerint jelenleg valószínűnek látszik, hogy Gyurcsány Ferenc lesz a miniszterelnök 2010-ig. Ennek az az oka, hogy a szocialisták között a mai napig nem látszik alternatívája, illetve úgy tűnik, hogy a szocialisták és a liberálisok között folyó tárgyalások sem fenyegetik már a miniszterelnök pozícióját.
Gyurcsány Ferenc 2004. szeptember 29-én tette le első miniszterelnöki esküjét, majd két évvel ezelőtt, a 2006-os választások után ismét esküt tehetett a parlament előtt. Ezzel a rendszerváltás után ő a leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnök: megelőzte Horn Gyulát, aki 1994. július 15. és 1998. július 6. között, illetve Orbán Viktort, aki 1998. július 6. és 2002. május 26. között volt kormányfő. |
Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője is úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök kitölti a kormányzati ciklust. A politológus közölte: a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a kisebbségi kormány hivatalban marad és elfogadtatja a parlamenttel a költségvetését. Hozzátette: az MSZP kitart a kormányfő mellett és kiállt a Megegyezés program mögött is.
Gyurcsány Ferenc politikájának lényege a kamarilla politika, az újabb és újabb programok hirdetése és a kormányátalakítások mögött a kormányfői pozíció megerősítése állt minden esetben - mondta még Szomszéd Orsolya.
Nem hat évben, hanem nyolcban, vagy akár tízben gondolkodom - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra a kérdésre, hogy kormányfőként kitölti-e a 2010-ig tartó ciklust. A kormányfő úgy fogalmazott: a legelső perctől kezdve ugyanaz fűti, hogy segítse egy nyugatos világ, polgári demokrácia létrejöttét Magyarországon. Mint mondta, bár a körülmények változatosak, de a politikája ugyanarról szól. Időnként sikerek, máskor hibák övezik - jegyezte meg.
Nem valószínű, hogy a magyarországi radikális pártok annyira megerősödjenek, mint ahogy Ausztriában a hétvégi választásokon történt - derült ki az MTI által hétfőn megkérdezett politológusok nyilatkozataiból. |
Akasztást ígért egy fideszes képviselő az Országgyűlésben
December 15-én dőlhet el, lemond-e Gyurcsány
MSZP: Nem állítjuk, hogy eljött a Kánaán...
Egyre jobban kötődünk a pártokhoz
Történelmet ír a kormány: ilyen büdzsénk még sose volt
Az MSZP-t utálják a legtöbben
Nézőpont: Gyurcsány távozását akarja a többség
Fodor: Nincs visszaút a Gyurcsány-kormányba
MTI