Szinte kilőtt az ipar augusztusban a tavalyhoz képest hárommal több munkanap miatt - írtuk reggel az ipari termelésről a KSH friss adatai alapján. A szakértők szerint a következő hónapokban tartható a növekedés üteme.
Az autógyáraknak is köszönhetjük
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a várakozásoknál (+5%) lényegesen gyorsabban bővült az ipari termelés augusztusban. Ezt részben az elemző szerint is az okozta, hogy augusztusban három munkanappal volt több, mint egy éve, így munkanaphatással megtisztítva a növekedés 3,5% volt.
Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás augusztusban 1,6 százalékkal nőtt. Az előző hónapban az ipari termelés az autógyárak szokásostól eltérő, júliusi nyári leállása miatt mérséklődött, így szerinte nem meglepő, hogy augusztusban lényegesen gyorsult az ipari termelés. Ez a jelenség a német, cseh és szlovák ipari termelés alakulásában is látványos volt.
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint is kellemes meglepetés volt az ipari teljesítmény, ugyanakkor hozzáteszi, hogy a ma reggeli német adatokat látva már sejteni lehetett, hogy a magyar adat is erős lesz. Fontos ugyanakkor megjegyezni, ahogyan azt a KSH is megtette, hogy a naptárhatással kiigazított növekedés „csupán” 3,5 százalékos volt. Az előző havi adatok alapján arra számít az elemző, hogy a felpattanás elsősorban az autógyártás, a gumigyártás és a fémgyártás területén jelentkezhetett.
Innen csak felfelé?
A következő hónapokban folytatódhat az ipari termelés növekedése Suppan Gergely szerint, amit a viszonylag magas ipari bizalmi indexek és a szignifikánsan emelkedő beszerzési menedzser index is tükröz. Biztató az elemző szerint, hogy a hazai gazdaság teljesítményét előrevetítő német Ifo index közel kétéves csúcsra ugrott. Az ipari termelés idei növekedése megközelítheti a 3 százalékot, azonban jövőre a növekedés megközelítheti az 5 százalékot a Takarékbank elemzője szerint.
Az ING szakértője, Virovácz Péter idén 4 százalékos éves növekedést prognosztizál, amelyet a szeptemberben felpattanó beszerzési menedzser index, valamint az ipari rendelésállomány tavalyit meghaladó szintje is alátámaszt.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője úgy vélte, hogy az év hátralevő részében folytatódhat az ipari termelés bővülése, a növekedési ütem éves átlaga pedig 2-3 százalék között lehet.