Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatója. Mellette Kovács Zoltán kormányszóvivő (b). MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Kormányülés szünetében szökött át Lázár János a 74. kormányinfóra tájékoztatni a népet, ami egyben évzáró is. Röviden jönnek az éves statisztikák, de előtte az alábbi párbeszéd hangzik el:
Kovács Zoltán: "A statisztika sosem hazudik..."
Lázár János: "Főleg, ha mi csináljuk."
Nem linkelem be példának a munkanélküliségről szóló statisztikákat.
Számok röviden: 4138 kérdés volt az évben, dupla annyi, mint tavaly - legalább itt még lehet kérdezni. 1626 napirendi pont volt, 34 ülésnapot tartott a kormány, 788 előterjesztést tárgyaltak meg, 25 021 oldalnyi anyagot kreálva.
Kabinetek működése: 247 előterjesztés volt a stratégiai kabinetnél augusztus óta, ez több mint 10 ezer oldal, a kabinetet vezető Lázár nem olvasta el mindet bevallása szerint. A gazdasági kabinetnél 268 előterjesztésnél tartanak létrehozatala óta, 6000 fölötti oldalszámot jelent ez. Varga Mihály bezzeg elolvasta.
Mai kormányülés mérlege eddig: 200 milliárd forintról döntött a mostani technikai zárás során a kormány, ennek legnagyobb része a jövőévi nyugdíjra és a kórházak tartozására, illetve egy fejlesztési alap létrehozására (80 milliárd) megy el. Iskolák és szociális intézmények felújítására is megy forrás, de kap a honvédség is katonai szállítójárművek vásárlására. Adnak még sportra és kultúrára is.
Menetrend: csütörtöki Európai Tanács ülésére készülnek, hétfőn külföldön lesz Orbán Viktor, de később még jönnek döntések, egész hónapban dolgozik a kormány. Az első hivatalos ülés január elején lesz.
Bevándorlás: aránylag sikeresnek mondható az év, csökkent a bevándorlók száma. Komoly fejtörést okoz majd Törökország és az EU csörtéje a megállapodás fenntartásáról, és el kellene érni, hogy az EU határain kívül dőljön el a bevándorlók sorsa.
Dublini egyezmény reformja: ebbe Magyarországnak is lesz beleszólása. A bizottsági javaslaton túl a szlovákok is készítettek egy javaslatot az "elosztásról", amihez a magyar kormánynak négypontos javaslata van, a V4-ek támogatásával. Ez arról szól, hogy nem lehet kötelező kvóta, csak önkéntes.
Honvédség: a honvéd egészségpénztár károsultjain segít a kormány. Lőtereket építenek a megyei jogú városokban.
Egészségügy és oktatás helyzete: meg kell vizsgálni a területi különbségeket az egészségügyben, ugyanúgy, ahogy az oktatásban a PISA-teszt eredménye miatt. Az ebből fakadó különbségeket csökkentené a kormány. Átnézik az összes kórházi számlát
Digitális startup-stratégia: jön, hamarosan elfogadják. Megvizsgálják, hogyan lehet támogatni a kisvállalkozásokat.
Egyszerűsödő építési tevékenység: 300 négyzetméter alatt nem kell építési vagy bővítési engedély, csak bejelentés.
Földet a gazdáknak program: a befolyó 270 milliárd forint az államadósság törlesztésére megy.
Kiemelt turisztikai terület: Balaton és Tokaj vidéke kapja meg a minősítést.
Egészségügyi dolgozók szociális ágazatban: az egészségügyi dolgozók bérszintjére emelik a szociális ágazatban lévő egészségügyi dolgozók bérét is.
Közfoglalkoztatottak bére: 2017-ben emelik.
Gyárépítés: hét új gyár épül vidéken, a kormány támogatja az új gyárak építését.
Szeged: Orbán Viktor Szegedre utazik Botka Lászlóhoz tárgyalni. Megépült a szuperlézerközpont, az ELI, ehhez egy ipari telep is jön a fejlesztésekhez. Új híd, új uszoda is lesz.
Negyedéves adó a benzinen: az OPEC megállapodás is bizonyítja, hogy volatilis az olajpiac, lassan követi le a folyamatokat a negyedéves felülvizsgálat, ami alapján döntenek az extra adóról. A kormány akár havonta is kész követni az árakat, hogy igazodjanak.
Amerikai katonák Magyarországon? Lázár János szerint nem jönnek ide amerikai katonák, cáfolja a 24.hu értesüléseit. “Nem szeretnénk idegen erőket az országban”. Ha NATO-felkérés jön, az más kérdés.
Magyarország a negyedik legszegényebb ország: az Eurostat lesújtó jelentésére reagálva a miniszter elmondta: 2008-ban nagyon komoly sérüléseket szenvedett a vásárlóerő. Most kezd visszatérni a kiskereskedelmi forgalom, a turizmus ereje, de “csődközeli országot vettünk át” - mondja. A kormány mindent megtesz a felzárkóztatásért, és most jutottunk el oda, hogy lehet bért emelni, ami beindítja a fogyasztást.
Nyugdíj: kormányrendelet lesz, nem nyitják meg a költségvetésről szóló törvényt. A hiány 2 százalék körül alakul majd.
Uniós csúcs: a magyar kormány nem tud más álláspontot képviselni a népszavazás eredménye és az alaptörvény miatt. A szlovák javaslattal - ami kompromisszumos megoldás - nem elégedett Lázár János. “Számunkra ez nem old meg problémákat”.
MSZP és Jobbik távolmaradás Szentendrén: semmi meglepő nincs ebben, az ellenzék eddig is együttműködött a kormánnyal szemben. Lázár nem becsüli le 1 millió ember véleményét, ezért komolyan számol a Jobbikkal. Ám szerinte azt nem fogják megbocsátani a szavazóik, hogy nem szavazta meg a párt az alkotmánymódosítást. “A Jobbikra nem lehet rábízni az országot, mert a párt szempontjai fontosabbak az országénál”.
Szeged-Hódmezővásárhely agglomeráció: nem olvad össze a két város. Lázár azon fog dolgozni, hogy Csongrád megyében új típusú agglomeráció jöjjön létre: ipari telepekkel, településekkel, ELI-vel együtt. Versenyképesség szempontjából ez nagyon fontos a miniszternek.