Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Népszava információi szerint már nem tér vissza a magyar olajmultihoz több hónapos, szeptember végén lejáró szabadságáról, hanem gazdasági főtanácsadóként csatlakozik Orbán Viktor kormányfő legszűkebb stábjához. A Miniszterelnökség nem válaszolt a Népszava kérdéseire.
A Molnál visszavárják
Mint ismert, Hernádi Zsolt hosszú, több hónapos fizetés nélküli szabadságra ment, a korábbi közlések szerint szeptember végén, október elején térne vissza. Szollár Domokos, a Mol szóvivője tegnap a lapnak is ilyen értelmű nyilatkozatot tett: elmondása szerint a Molnak nincs tudomása arról, hogy az elnök-vezérigazgató távozna a cégtől. Szollár szerint ő maga állandó kapcsolatban áll Hernádi Zsolttal, aki most azért tudott ilyen hosszú szabadságot kivenni, mert – ellentétben az előző évekkel – most a cég életében fontos esemény nem esett a nyárra.
Az közismert, hogy Orbán Viktor és Hernádi Zsolt jó viszonyt ápol egymással, kapcsolatuk bizalmas. A magyar kormány - egyébként helyesen - mindig kiállt a Mol mellett.
A Molt jól ismerő szakemberek gyakran beszélnek arról, hogy Hernádi személye megnehezíti a horvát kormánnyal folytatott tárgyalásokat az INA-cég jövőjét illetően. Bár itthon a bíróság első fokon, nem jogerősen felmentette a Mol-vezért a vádak alól, de jövőre minden bizonnyal sorra kerül Hernádi állítólagos korrupciós büntetőügyének tárgyalása a horvát fővárosban. Hernádi áprilistól felfüggesztette Hernádi igazgatósági tagságát az OTP Nyrt.-ben, összefüggésben az ellene emelt horvát váddal.
Hernádi az ellensúly?
Néhány napja a 444.hu arról írt, hogy a Simicska-Orbán-viszály kapcsán Orbán Viktor - mivel szabadulna a Fidesz gazdasági hátterét több mint két évtizede meghatározó Simicska Lajos befolyásától - „új klán” kiépítéséről döntött. A honlap ezen emberek között említette Mészáros Lőrinc felcsúti polgármestert, Garancsi Istvánt, a Videoton futballklub tulajdonosát, a Duna Takarék első emberét, aki mostanság energetikai beruházásokban (MET Magyarország Energiakereskedő Zrt.) utazik, illetve Hernádi Zsoltot. Garancsi és Hernádi régóta ismeri egymást, 2002-ben közös céget alapított és ők vették meg az OTP-től a CD Hungary maradékát. Hernádi a Népszava szerint számos ponton segítette Garancsiék energetikai térnyerését, amely szembement Simicska Lajos érdekeivel, aki az a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumon (NFM) keresztül ugyanakkor az MVM alá kezdte rendezni az energetikai ipart, de Molnál nem volt befolyása.
Simicska Lajosnak le kell mondania a médiabirodalmáról?
Közben a Népszabadság arról tudósít, hogy a kiegyezéshez közel került Orbán Viktor miniszterelnök és Simicska Lajos küzdelme. A miniszterelnök legszűkebb környezetéből kiszivárgott információk szerint a megbékélés ára Simicska Lajos médiabefolyásának/portfóliójának a feladása „részben vagy egészben”. Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozik többek közt a Magyar Nemzet, a Hír TV, a Lánchíd Rádió és a Class FM. Ezt, vagy ezek egy részét kell beáldoznia a Simicska-Nyerges-birodalomnak azért, hogy az üzleti-gazdasági oldalon, a fejlesztési-közbeszerzési versenyben, illetve az építőiparban megőrizzék pozíciójukat. Ezt a Népszabadság szerint Orbán Viktor állítólag már a parlamenti választás másnapján, április 7-én közölte Simicska Lajossal.
A Népszabadságnak nyilatkozó forrás evidenciának nevezte, hogy a miniszterelnök stratégiai tanácsadója, Habony Árpád és a filmügyi biztos, Andrew G. Vajna is médiapiaci befektetésekre szeretne koncentrálni, s az új hatalmi egyensúly kialakítását médiafronton állítólag Orbán Viktor sem ellenzi. Az bizonyosnak látszik, hogy a kormány által felállítani tervezett Nemzeti Kommunikációs Ügynökség - mely az összes állami hirdetési pénz, közel 50 milliárdos összeg felett diszponálna - Habony Árpád felségterülete lesz – itt a médiaügynökségek és reklámcégek világában mind ez idáig megkerülhetetlennek tartott Inter Media Group helyzete változhat, míg a közterületi hirdetési piacon az Euro Publicity, Publimont és Mahir Cityposter Kft. státusza változhat.
Jelzésértékű személycserék
A miniszterelnök néhány személycserével már eddig is érzékeltette a változást, a Népszabadság szerint a legmarkánsabb ugyanakkor a fejlesztési tárcánál lezajlott hatolomátvétel volt, amikor mennie kellett a vagyongazdálkodási, a közbeszerzési, a közlekedésügyi, az atomenergetikai és a zöldenergiai helyettes államtitkárnak is. A korábbi miniszter, Németh Lászlóné pedig nem a paksi projektért, hanem „csak” a pénzügyi szolgáltatásokért és a postáért felel új helyén, a Miniszterelnökségen. A kompenzációt mutatja, hogy Seszták Miklós fejlesztési miniszter nyilatkozatai ellenére sem látni változást például a MÁV élén vagy a nemzeti vagyonkezelőnél. Leállították azonban az állami cégeknél a szerződéskötéseket, amellyel kapcsolatban a Napi Gazdaság kérdésére az NFM azt nyilatkozta, hogy legalább további egy hónapra van szükség az állami cégek átvilágításának befejezéséhez.
A Simicska-birodalom kárára történő lépések sora megszaporodott az elmúlt hetekben: megszavazta a parlament a reklámadót, tervezik a közútadót, a vidékfejlesztési pénzeket és a területalapú EU-támogatásokat is átfazonírozták.