4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Olaszország csupán átmenetileg kapott zöld lámpát jövő évi költségvetésére, ha végleg dönteni kell az Európai Bizottság nem lesz könnyű helyzetben. Óriási gondokkal küzd Olaszország, miközben az Unióra próbálják ráhúzni a vizes lepedőt. Kérdés, hogy az új, dinamikus miniszterelnök át tudja-e vinni reformjait?

Október 29-én Jyrki Katainen, az EU Bizottság munkahelyekért és növekedésért felelős alelnöke kijelentette, hogy Franciaország és Olaszország csupán átmenetileg kapott zöld lámpát jövő évi költségvetésükre. A végső döntés az esetleges fegyelmi eljárásról november 30-án várható. 

A Juncker Bizottság nincsen könnyű helyzetben, hiszen a recesszió és a tömeges munkanélküliség ebben a két kulcsállamban megrendítheti az egyébként is számos kihívással szembesülő európai projektet. Ezért belső források szerint a Bizottság végül nem lesz túlságosan szigorú a francia és az olasz költségvetéssel szemben, csak némi kiigazítást várnak el, átfogó reformlépéseket nem. Brüsszelnek nem célja, hogy egy bizonyos határon túl nőjön a feszültség az EU adminisztráció és az Unió két meghatározó, recesszió közeli állapotban lévő gazdasága között. 

Pártokrácia és adósságcsapda

Olaszország jelenlegi zilált pénzügyeinek gyökerei az adósságokat nyakló nélkül felhalmozó II. világháború utáni Első Köztársaságba nyúlnak vissza. A ’partitocrazia’ (pártokrácia) még a világháború utáni ’miracolo economico’ (gazdasági csoda) idején konszolidálta önmagát, hogy aztán hosszas degeneráció után az 1990-es évek elejére összeomoljon. 

A gazdaság azóta sem tért igazán magához. Az ország államadóssága 2,2 ezermilliárd euróra rúg, amely a második negyedéves adatok szerint a GDP 133,8 százaléka - ez Japán és Görögország után a világ harmadik legmagasabb értéke. Az államadósság az utóbbi években GDP öt százalékával nőtt évente, a megszorítások és a 2,5 százalékos elsődleges költségvetési többlet ellenére. A kamatterhek jelenleg a GDP 5,5 százalékra rúgnak, így ha a nominális GDP nem nő ilyen ütemben, akkor bizony az adósságráta tovább kúszik fölfelé. 

Az ország gyorsan marad le északi versenytársaihoz képest: fajlagos munkaerőpiaci versenyképességének 40 százalékát elvesztette Németországgal szemben, mióta az 1990-es évek közepén a lírát és a márkát összekötötték. 2007 óta pedig a recesszió következményeként az olasz ipar teljesítménye 25 százalékal esett vissza. 

Egy friss felmérés szerint az olaszok többsége úgy is gondolja, hogy a líra föladása az euró kedvéért rosszat tett az országukkal. Bár összességében Olaszország problémáinak zömét saját magának köszönheti, de napjainkban vezető politikusainak többsége mégis a közös európai valutára és a Németország által rájuk kényszerített megszorításokra próbálja ráhúzni a vizes lepedőt. 

Az új, dinamikus miniszterelnök

Mindazonáltal most új seprű söpör Rómában. A 39 éves, dinamikus miniszterelnök, Matteo Renzi még februárban ragadta magához a hatalmat egy belső pártharc eredményeképpen. Ő jelenleg egy 30 milliárd eurós kiadási visszafogás mellett még egy átfogó munkaerő-pIaci reformon is munkálkodik. Ez utóbbival nem akármilyen fába vágta a fejszéjét: mintegy félmillió dolgozót állami támogatással tartanak a cégek kapun belüli munkanélküliség keretében, amelyet eufemisztikusan ’cassa integrazione’ névvel illetnek. Renzi tervezete szintén nekimegy annak a begyöpösödött törvénynek (Articolo 18), amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi alkalmazott elbocsátását 15 főnél többet foglalkoztató cégnél.

Október végén egy milliós tüntetés fogadta Renzi tervezetét. Olaszország nehéz időszak elé néz, a szakszervezetek ’un autumno caldo’-t, egy forró őszt ígérnek. 

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG