4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Takarékos költségvetésre készül a kormány: az a terv, hogy a kiadások csökkentéséből származó gyorsabb növekedés és a tartósan a GDP három százaléka alatt tartott hiány segíthet ismét csökkenő pályára állítani az az államadósságot. A Concorde makroelemzője ad néhány tippet, hogyan lehetne végre csatát nyerni az államadósság elleni háborúban.

Takarékos gazdálkodásra készül a következő költségvetésében a kormány – ez derült ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter minapi felszólalásából. A mindenképpen örvendetes bejelentést még tovább specifikálta azáltal, hogy egy célszámot is kitűzött: a költségvetési kiadások GDP-ben kifejezett arányát kívánják a jelenlegi kb. 50%-ról 45%-ra csökkenteni. Az a terv, hogy a kiadások csökkentéséből származó gyorsabb növekedés és a tartósan a GDP három százaléka alatt tartott hiány segíthet ismét csökkenő pályára állítani az az államadósságot.

Az államháztartás adóssága a GDP százalékában. Forrás: MNB / Concorde

Samu János, a Concorde szakembere friss elemzésében megvizsgálta, mit tartogat a kiadási oldal beharangozott zsugorodása.

Lehetünk versenyképesek attól, hogy kevesebbet költünk?

Samu János

A költségvetési szerkezetek jelentős eltérése miatt csak nagy fenntartásokkal figyelendő nemzetközi összehasonlítás azt mutatja, hogy a költségvetés mérete és a gazdaság versenyképessége között egyáltalán nem erős és függvényszerű az összefüggés. Sőt: a várt kapcsolattal ellentétben, az látszik, hogy a jobb versenyképességi helyezéshez jellemzően inkább magasabb költségvetési kiadások párosulnak.

Persze vitatható, hogy a World Economic Forum által összeállított rangsor mennyire ad valós képet a tényleges versenyképességről, avagy a várható növekedési kilátásokról. Az azonban mindenképpen figyelemre méltó, hogy pusztán a kiadások megnyirbálása nem eredményez jobb helyezést - írja Samu János.

Hol lehetne mérsékelni a hiányt?

Mely területek lehetnek azok, ahol úgy lehet elképzelni a kiadások csökkentését, hogy az tartós megtakarítást jelentsen az államnak, a szolgáltatási színvonal érdemi csökkenése nélkül? A magyar költségvetés kiadásai között három tétel emelkedik ki a hozzánk fejlettségileg és területileg is igen közel álló visegrádi mezőnyből: kamatkiadásokra, általános közösségi szolgáltatásokra illetve a szociális védelmi kiadásokra költünk érdemben többet.

Míg a kamatkiadásokra csak nagyon közvetetten tud hatni az állam (ha javulnak a kilátások, kisebb kamat mellett is vehet fel hitelt), addig a másik két terület esetében bőven lenne tere a költségvetési szikének.

A minisztériumok költései, a tömegközlekedés támogatása illetve a nyugdíjkiadások szintje lehetnek a legemblematikusabb területek. Az egészségügyön és oktatáson spórolni már nem lehet: a nekik járó pénzek hatékonyabb felhasználása, és további források felkutatása jöhet csak szóba. Legalábbis akkor, ha nem akarjuk annyira lerontani a szolgáltatás színvonalát, hogy a maradék adófizetési morált is kockáztassuk.

Mindenki úgy tudja, gyengülő pályán van a forint

Az adósság mérséklését azonban nem csak a hiány és a növekedés pályája befolyásolja, hanem a forint értékének alakulása is. A gyengülő forint ugyanis a devizában kibocsátott államadósság értékét emeli, és tartósan emelheti a forintos adósságra felszámított kamatokat is.

40 százaléka az adósságnak jelenleg devizában denominált, következésképp a forint 10 forintos gyengülése az euróval szemben nagyjából egy százalékponttal emeli az adósságrátát.

Samu János szerint a forinttal kapcsolatos percepció egyáltalán nem mellékes körülmény az adósság szempontjából, még akkor sem, ha a devizaadósság arányát sikerülne tovább csökkentgetnünk.

A teendők...

Ha tehát a gazdaságpolitika nagyon szeretné az államadósság rátájának csökkenését, akkor jól tenné, ha arra használná az őszi csomagot, hogy a pazarló állami szolgáltatásokat visszavágja, hogy az adórendszert ismét az adózási képességekkel jobban összhangba hozza (persze ez nem valószínű), hogy a vállalkozók működési környezetének fontos elemeit kiigazítsa, illetve hogy tegyen az ellen az imidzs ellen, miszerint az árfolyam gyengítése a gazdaságpolitika alapvető eleme - írja Samu János.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG