5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Így is volt közel egymillárd euró aktívum, de nagyot romlott az egyenleg.

A KSH hétfő reggel közzétett, a szeptemberi külkereskedelmi termékforgalommal kapcsolatos adatai szerint a kivitel volumene 3,5, a behozatalé 0,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. Az aktívum 949 millió eurót tett ki, az egyenleg 470 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,8 százalékkal haladta meg az augusztusit.

2024. szeptemberben:

  • A kivitel értéke 12,5 milliárd euró (4949 milliárd forint), a behozatalé 11,6 milliárd euró (4574 milliárd forint) volt.

2024. szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 3,5 százalékkal csökkent, az importé 0,2 százalékkal nőtt.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 0,4 százalékkal nőtt.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 470 millió euróval romlott. (Az egyenleg 284 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 2,2, a behozatalban 2,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,4 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 2,2 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 1,7 százalékkal erősödött.

A külkereskedelmi termékforgalom volumenének alakulása
A külkereskedelmi termékforgalom volumenének alakulása
Fotó: KSH

  • A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 4,4, behozatala 1,1 százalékkal alacsonyabb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint tizedével csökkent, és a behozatalban is némileg elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene mintegy tizedével csökkent, míg importvolumene kismértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és ‑lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével kisebb, importvolumene közel ötödével nagyobb lett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben közel tizedével emelkedett, a behozatalban viszont mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 2,6, az importoldalon 0,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 0,8 százalékkal nőtt, importvolumene 0,6 százalékkal mérséklődött. A kivitel volumenének csekély mértékű bővülése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék jelentős növekedése húzódott meg, amit az árucsoportok többségét jellemző csökkenés nagymértékben ellensúlyozott. Az importban az egyéb vegyi anyag és termék volumenének csökkenése volt a döntő tényező. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,2 százalékponttal ellensúlyozta, az importban 0,2 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • Az energiahordozók exportvolumene 22 százalékkal kisebb, importvolumene 5,6 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali csökkenés a kőolaj és kőolajtermék és a természetes és mesterséges gáz volumenének visszaesésével, az importoldali növekedés a villamos energia árucsoportnál regisztrált jelentős növekedéssel magyarázható. Az energiahordozók forgalomalakulása a kivitelben 0,7 százalékponttal erősítette, a behozatalban 0,5 százalékponttal fékezte a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9 százalékkal kisebb, a behozatalé 7,9 százalékkal nagyobb lett. Az exportban bekövetkezett volumencsökkenést nagyrészt a gabona és gabonakészítmény, az import volumenének növekedését pedig az állati takarmány forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,1 százalékponttal fokozta, az importét 0,5 százalékponttal mérsékelte.
  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,2 százalékkal csökkent, az onnan érkező behozatalé 3,9 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 626 millió euróval romlott, 1285 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 8,7 százalékkal csökkent.A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 155 millió euróval javult, 336 millió eurós passzívumot mutatott.

2024. január–szeptemberben:

  • A kivitel értéke 108 milliárd euró (42 ezer milliárd forint), a behozatalé 99 milliárd euró (39 ezer milliárd forint) volt.

2024. január–szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest:

  • A kivitel volumene 2,0, a behozatalé 4,2 százalékkal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi mérleg 2,6 milliárd euróval javult, a többlet 9,3 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1 százalékkal nőtt, a behozatalban 0,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,5, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal gyengült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG