Épül a GYODA a horvát határon is. MTI Fotó: Mohai Balázs |
Horvátországnak válságos a viszonya Magyarországgal, Szlovéniával pedig feszült - jelentette ki Mate Granic volt külügyminiszter az N1 horvát hírcsatornának adott interjújában hétfőn. Granic 1993 és 2000 között volt Horvátország jobboldali kormányának, a Horvát Demokratikus Közösségnek (HDZ) külügyminisztere.
Ennyit tudott tenni Macedónia és Szerbia?
Olyan világméretű migrációs válságról van szó - a legnagyobbról a második világháború óta -, amelyre sem a világnak, sem az Európai Uniónak nincs válasza - mondta. Macedónia és Szerbia megtette, amit tudott. Amikor pedig Magyarország eldöntötte, hogy kerítést épít szerbiai határán, Horvátországnak kész tervekkel kellett volna előállnia, és nagy regisztrációs táborokat kellett volna létesítenie a szerb, a magyar és a szlovén határon - tette hozzá.
Komolyan kell venniük a magyarok fenyegetését
A volt külügyminiszter szerint komolyan kell venni Magyarországnak azt a fenyegetését, hogy meggátolja Horvátország csatlakozását a schengeni zónához. "Meg tudják tenni, és ha nem javulnak a viszonyok, meg is teszik" - mondta.
igazából a németek szóltak, hogy nyissuk meg a határt?
Arra a kérdésre, hogy Zoran Milanovic horvát miniszterelnök a tranzitfolyosó létrehozásával rákényszerítette-e a magyar kormányt, hogy fogadja a migránsokat, Granic azt válaszolta az MTI összefoglalója szerint: "a magyarok azért nyitották meg a határokat, mert Németország erre kérte őket, nem pedig a horvát nyomás miatt". (A horvát miniszterelnök mindenesetre úgy fogalmazott korábban: "Rákényszerítettük őket, hogy fogadják a menekülteket, úgy, hogy odaküldtük az embereket, és továbbra is ezt fogjuk tenni".)
Magyarország politikáját sokan követik, ez nem elszigetelt jelenség az Európai Unióban. Ausztria és Németország is megerősítette határait - mutatott rá.
"Horvátországnak nagyon is oda kell figyelnie a nemzetbiztonságra, nehogy gyűjtőközponttá váljon" - hangsúlyozta. A legújabb adatok szerint a macedón-görög határon újabb 80 ezer migráns várja, hogy Európa felé indulhasson, és a terrorveszély sem kizárt - szögezte le.
Mégis regisztrálják a beérkezőket?
Sajtóértesülések szerint Horvátország elkezdte regisztrálni az illegális bevándorlókat. Helyszíni tudósítás szerint miután megérkeznek, először regisztrálniuk kell, majd ellátják és elhelyezik őket a sátrakban. Opatovacon vasárnap ötezer fő befogadására alkalmas sátortábort épített fel a horvát katonaság. A kétszáz sátorból álló táborban a migránsok legfeljebb két napot maradnak, majd tovább szállítják őket a magyar határra.
A magyar határon egyelőre buszok várják a beérkezőket, továbbviszik őket az osztrák határ melletti regisztrációs ponthoz, onnan azonban azonnal továbbállnak Ausztriába a menekültek. Ha Magyarország nem "venné át" tovább a menekülteket, Horvátország hajmeresztő ötlettel állt elő: életbe lép a "C-terv", amely szerint a hatóságok többé nem szállítják a migránsokat szervezetten, csoportokban a magyar határra, hanem arra ösztökélik őket, hogy saját maguk tegyék meg az utat. Így kaotikusan, felügyelet nélkül érkeznek a magyar határra, és sokkal nehezebb lesz a magyar hatóságoknak ellenőrizni őket.
A magyar határon közben épül a kerítés meghosszabbítása.