Kereskedelmi ingatlanok Londonban |
A Moody's Investors Service hitelminősítő szerdán bejelentette, hogy ismét leminősíti a brit államadós-osztályzatot, ha Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnésével együtt elveszíti hozzáférését az Európai Unió egységes belső piacához, és emiatt érdemben gyengül a brit gazdaság középtávú növekedési dinamikája.
Így állnak most
A brit államadósságot a három nagy hitelminősítő közül már egyik sem tartja nyilván a lehetséges legjobb "AAA" osztályzattal. A Standard & Poor's június végén, néhány nappal a brit EU-tagságról tartott népszavazás után, a Fitch Ratings és a Moody's már jóval korábban megvonta Nagy-Britanniától ezt az elit besorolást.
Biztos romlik a helyzet
A Moody's - amely jelenleg Aa1 besorolással tartja nyilván a brit szuverén törlesztési kötelezettségeket - szerdai londoni elemzésében közölte: megítélése szerint a brit gazdaság középtávú kilátásai mindenképpen romlanak, a Brexit növekedési hatása csak attól függ, hogy London milyen új kereskedelmi kapcsolatrendszert tud majd kialakítani az EU-val.
Tony Blair kiakadt A volt miniszterelnök szerint a június 23-án tartott népszavazás eredménye katasztrófával ér fel. Részletek >>> |
Az EY - korábbi teljes nevén Ernst & Young - pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézetének új, átfogó előrejelzése szerint ha Nagy-Britannia úgy távozik az Európai Unióból, hogy kilépésének időpontjában nincs kedvezményes kereskedelmi megállapodása az EU-val, akkor a brit hazai össztermék (GDP) 2030-ra 4 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság akadálytalanul folytatódó EU-kereskedelem esetén addigra elérhetne.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének modellszámításai szerint ha Nagy-Britannia úgy lép ki az EU-ból, hogy távozásának pillanatáig semmilyen, vagy csak korlátozott kiterjedésű kereskedelmi megállapodásra jut az unióval, az 10-15 éves távlatban 5 százalékos, vagy ennél is nagyobb GDP-veszteséget okozhat a brit gazdaságnak.